Piosenka na niedzielę: Patricia Kaas „Mon mec a moi”

patricia-kaas1Miało być ambitnie i alternatywnie, jednak niszowe, filozoficzne slum poetry z przedmieść postanowiłam zostawić na przyszły tydzień – dziś za to będzie wpis zainspirowany najbardziej jarmarkowym i kiczowatym europejskim wydarzeniem muzycznym. Ladies and gentlemen, dzisiaj Eurowizja!

Wiadomość, że Francja wystawiła jako swoją reprezentantkę w tegorocznej edycji tego widowiska Patricię Kaas, jakby nie było gwiazdę pierwszego kalibru, dosłownie wbiła mnie w krzesło… Podczas kilkuletniego pobytu w UK przyzwyczaiłam się, że Eurowizji nie traktuje się poważnie. Transmisję telewizyjną komentuje tam komik Terry Wogan, a jego sarkastyczne uwagi nie oszczędzają nikogo (moja narodowa duma kazała mi się obrażać na niego za każdym razem, kiedy rok w rok parodiował wystrojonego w garnitur Macieja Orłosia oddającego z poważną miną polskie głosy: „u-hm, we’ve got a serious business here”). Wielka Brytania wysyła swoich reprezentantów trochę jak ofiary na pożarcie smoka, bo wiadomo jest, że będą oni potem przedmiotem żartów.

Z takim nastawieniem niewątpliwie kontrastuje podejście Francji, która traktuje chyba konkurs bardzo poważnie, skoro zdecydowała się wysłać na ten pojedynek debiutantów i drugorzędnych artystów estradowych, Patricię Kaas, z jej ponad dwudziestoletnią karierą, międzynarodową sławą i ugruntowaną pozycją w czołówce chanson française. Dla mnie wygląda to na desperacki gest kraju z ambicjami, który ostatni raz wygrał Eurowizję w 1977. Sama Patricia przyznała, że traktuje udział w konkursie jako wyzwanie, swego rodzaju zawody olimpijskie – wróciła jednak bez medalu… Eurowizja to Eurowizja i wygrał jak zwykle nieznany nikomu debiutant, a mistrzyni piosenki francuskiej musiała zadowolić się 8 miejscem.

Tutaj wczorajszy występ Patricii Kaas (nie oglądałam na żywo, ale klip raczej nie powala):

A na koniec Patricia sprzed ponad 15 lat z cudownie francuską piosenką „Mon mec a moi”:


Powiązane wpisy:

  1. Piosenka na niedzielę: Noir Desir „Le vent nous portera”
  2. Piosenka na niedzielę – Ebony Bones „The Muzik”
  3. Piosenka na niedzielę: Abd Al Malik „Gibraltar”
  4. Piosenka na niedzielę: Sébastien Tellier „L’amour et la violence”
  5. Piosenka na niedzielę – Birdy Nam Nam „Shut Up”

posted: Muzyka, Za kanałem | tagged: ,

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>