Kobiety przejmują Centrum Pompidou!

expellescentrepompidouW poniedziałkowym Guardianie znalazłam prześmieszny felieton Charlie Brooker’a, w którym dziennikarz desperacko apeluje do kobiet o to, by przejęły od mężczyzn stery w kierowaniu światem. Generalnie faceci przez wieki swojej dominacji mocno nasz świat spaprali i ktoś musi teraz ten bałagan po nich posprzątać. Brooker wnosi zatem postulat o wprowadzenie 10-letniego okresu zakazu wszelkich form męskiej władzy, podczas którego panowie, odcięci od dostępu do jakichkolwiek stanowisk, mogliby się oddawać ulubionemu przez siebie lenistwu („Please women, for all our sakes, just lock us in the room with some Lego or something”), natomiast panie miałyby pierwszeństwo we wszystkim, ze zbawianiem świata na czele.

Autor felietonu ucieszyłby się zapewne na wiadomość, że w Centrum Pompidou podobny – choć mniej drastyczny – eksperyment właśnie ma miejsce. Wprawdzie nie na dekadę, a na rok to jedno z największych muzeów sztuki współczesnej na świecie zostało oddane we władanie kobiet. Od 27 maja, po raz pierwszy w historii, muzeum narodowe pokazuje w swojej stałej kolekcji wyłącznie prace kobiet-artystek. „elles@centrepompidou” to pionierska ekspozycja, prezentująca największy w Europie zbiór prac artystek różnych narodowości i dyscyplin, od początku XX wieku po dzień dzisiejszy. Na wystawie obejrzeć można ponad 500 prac 200 artystek, wśród których znalazły się takie nazwiska jak Frida Kahlo, Sonia Delaunay, Joan Mitchell, Dorothea Tanning, jak i najbardziej cenione artystki tworzące współcześnie, między innymi Sophie Calle, Annette Messager, czy Louise Bourgeois. Ekspozycja podzielona jest na siedem sekcji tematycznych (interaktywny plan wystawy można znaleźć tutaj) prezentujących nowe, bezprecedensowe spojrzenie na historię sztuki współczesnej z kobiecej perspektywy.

Towarzyszący wystawie międzydyscyplinarny program wydarzeń specjalnych (projekcje filmów, wykłady, konferencje, publikacje, wycieczki po Paryżu śladami artystek) ma na celu przyjrzeć się roli kobiet w sztuce współczesnej oraz pokazać ich wkład w szeroko pojętą działalność kulturalną ostatniego stulecia, włącznie z literaturą, filozofią, tańcem i filmem.

Wystawa i wydarzenia towarzyszące potrwają do 24 maja 2010. Wstęp 12 €. Więcej informacji na stronie Centrum Pompidou oraz na specjalnej stronie wystawy.


Powiązane wpisy:

  1. Kalendarz paryski (od 03.10 do 10.10)
  2. LaChapelle dla spóźnialskich
  3. Kalendarz paryski (od 04.07 do 11.07)
  4. Kalendarz paryski ekspresowy – z prezentem!
  5. Kalendarz paryski (od 19.09 do 26.09)

posted: Kultura, Paryż, Sztuka, Wystawy | tagged: , , ,

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>