Paryskie wieczory filmowe pod gołym niebem

villetteJuż jutro wieczorem w Parcu de la Villette na ogromnym trawniku przy Hali ruszy Cinema en plein air , czyli miesiąc darmowych pokazów filmów pod gołym niebem. Motywem przewodnim tegorocznej edycji imprezy są les traversées, czyli przeprawy – zarówno te dosłowne, fizyczne podróże do nieodkrytych lądów, jak i te metaforyczne, oznaczające przemiany w życiu lub postrzeganiu rzeczywistości. Na wielkim ekranie w Villette zobaczymy więc plejadę piratów, wagabondów, odkrywców i odmieńców – w programie m.in. „Piraci z Karaibów”, „Hanna-Bi” Takeshi Kitano, „Into the Wild” Seana Penna, „Broken Flowers” Jarmuscha, „Brokeback Mountain” Ange’a Lee, „Amistad” Spielberga, „Mullholland Drive” Lyncha oraz takie klasyki jak „America America” Elia Kazana i „Zawód Reporter” Antonioniego. A oprócz tego kilka ciekawych filmów francuskich oraz perełki z Chin, Maroka, Argentyny i Burkiny Faso (program festiwalu do obejrzenia tutaj, PDF do ściągnięcia tutaj).

Seanse rozpoczynają się o zmierzchu, z reguły między godziną 21.30 a 22.00, dobrym pomysłem jest pojawienie się w Villette wcześniej, nie tylko po to, by zająć dogodne miejsce, ale też by – za przykładem Paryżan – urządzić sobie przedfilmowy piknik. Na miejscu będzie możliwość wypożyczenia pledu i składanych krzeseł w cenie 6,50 €. Festiwal potrwa od 15 lipca do 16 sierpnia, projekcje filmów codziennie oprócz poniedziałków. Wstęp wolny. Wszystkie filmy wyświetlane będą w wersji oryginalnej z francuskimi napisami.

Cinema-au-clair-de-lune_programmeCinema au clair lune to kolejna darmowa inicjatywa filmowa – od 5 do 23 sierpnia w różnych miejscach Paryża będzie można obejrzeć filmy wyświetlane na ścianach starych budynków rozsianych po 11 dzielnicach miasta. Pokazywane będą głównie filmy francuskie (m.in. takich reżyserów jak Jean-Luc Godard, Jean Renoir, Billy Wilder, Claude Berri), a miejsce wyświetlania danego obrazu nie jest bynajmniej przypadkowe – treść danego dzieła ma z założenia nawiązywać do lokalizacji jego projekcji. Na stronie festiwalu znajdziecie szczegółowy program, oraz adresy pokazów. Seanse rozpoczynają się o godzinie 21.30.


Powiązane wpisy:

  1. Letnie imprezy pod chmurką
  2. Kalendarz paryski (od 08.08 do 15.08)
  3. Kalendarz paryski (od 29.08 do 05.09)
  4. Kalendarz paryski (od 06.06 do 13.06)
  5. Kalendarz paryski (od 23.05 do 30.05)

posted: Film, Paryż, Wydarzenia, Za darmo | tagged: , ,

2 comments

  1. Ale bosko! Tyle fajnych filmow, zazdroszcze Ci, a najbardziej tego, ze sa za darmo. W Sommerset House tez pokazuja filmy na dziedzincu, ale kaza sobie za bilet placic po £12, duzo. Wybierasz sie na cos, masz juz plany?

  2. Chihiro, mam to szczescie, ze mieszkamy doslownie zaraz przy Parku Villette, wiec plan jest taki, ze jesli tylko nie ma innych zobowiazan na dany dzien, to wiekszosc wieczorow przez najblizszy miesiac spedzamy wlasnie tam! :) Nawet jesli dany film juz widzielismy – ja uwielbiam takie piknikowe imprezy, a i program jest ciekawy – no i za darmo! :) (szczerze mowiac jestem mocno – pozytywnie!- zaskoczona tym, ile darmowych imprez na poziomie organizuje nam w lecie to miasto!)

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>