Piosenka na niedzielę – Florent Marchet „Rio Baril”

rio barilPrzyznam się, że muzykę Florent Marcheta odkryłam dopiero w zeszłym tygodniu (dzięki niezawodnemu jak zawsze francuskiemu blogowi muzycznemu La Blogotheque) – od tego czasu jednak nadrobiłam zaległości w znajomości z Francuzem, wysłuchując jego ostatniej płyty „Rio Baril” z 2007 roku chyba ze sto razy.

Marchet wydał dotychczas dwa albumy (przed „Rio Baril” był debiutancki „Gargilesse” z 2004 roku) – moim faworytem jest zdecydowanie ten drugi, mam bowiem dziwną słabość do albumów koncepcyjnych, a „Rio Baril” właśnie do takich należy. I choć nie wszystko z tej opowieści w piętnastu kawałkach o francuskim miasteczku Rio Baril i jego mieszkańcach rozumiem, słucham w kółko i staram się wyłapać niuanse i smaczki prowincjonalnego życia w środkowej Francji… Płytę polecam nie tylko ze względu na jej atuty muzyczne (Marchet gra na wszystkich instrumentach, jakie lubię), ale też jako świetną pomoc w nauce francuskiego – jest naprawdę ciekawie i bardzo wyraźnie!

A tutaj jedyny (niestety!) teledysk z albumu, jaki udało mi się znaleźć, nakręcony do tytułowej piosenki „Rio Baril”, w której pojawia się wstępny obraz tego fikcyjnego miasteczka oraz niektóre postaci, które opowiedzą swoją historię w kolejnych utworach. Bienvenue à Rio Baril!

posted: Muzyka | tagged: ,

4 comments

  1. Muzycznie nie sa to moje klimaty, ale na nauke faktycznie niezle sie nadaja. W szkole mielismy raz w tygodniu czesc lekcji z muzyka – sluchalismy po kilka razy tego samego utworu, wylapujac na poczatku slowa i zwroty, opowiadajac o co chodzi, a potem juz linijka po linijce, wreszcie z tekstem piosenki wsluchiwalismy sie w nia. Bardzo skuteczna metoda, choc czasem frustrujaca, zalezy kogo sie slucha :)

  2. Chihiro, muzycznie Marchet przypomina mi troszkę kultowy w Szkocji duet Belle & Sebastian, który dość lubię (ta piosenka nie jest moją ulubioną na płycie, choć całkiem reprezentatywną – i jedyną z teledyskiem ;)) Ale nie ukrywam, że słucham go w dużej części ze względu na język właśnie – lubię w ten sposób ćwiczyć francuski, choć zdecydowanie wolę sobie sama dobierać ‚materiały dydaktyczne’ ;)

  3. Do licha , fajna strona, pozdrawiam. szkoda ze link nie dziala.

  4. slaw, dziekuje :) sprawdzilam i wyglada na to, ze link dziala, dziwne, ze u Ciebie nie… Pozdrawiam!

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>