Inwazja stworów w Jardin des Tuileries!

…nie moi drodzy, nie chodzi bynajmniej o turystów! (Choć tych jak zawsze w okolicach Luwru jest sporo, zwłaszcza, że pogoda paryska zdaje się zapominać, że to już jesień.) Wczoraj wybraliśmy się na popołudniowy niedzielny spacer do Ogrodów Tulierskich (tak, tacy to my bywamy czasem mieszczańscy!;-)) i oprócz tłumów wycieczek, rodzin z dziećmi i zakochanych par, w promieniach wrześniowego słońca zobaczyliśmy wygrzewające się takie oto stworzenia:

DSC_3036DSC_3061

Cały tuzin takich srebrnych wielkogłowych figur rozgościł się pomiędzy bardziej klasycznymi rzeźbami wokół głównej fontanny w ogrodach – ku ogromnej uciesze obfotografowywujących się z nimi turystów oraz dzieci, które wspinały się na piedestały, by krzyczeć z całych sił „Allo Allo!” do echa w otchłani paszcz stworów… oraz ku dużo mniejszej uciesze dostojnych i eleganckich stałych mieszkańców Jardin des Tuileries – co widać na poniższym obrazku…

DSC_3063 DSC_3032

Figurki te to (jakże by inaczej!) instalacja artystyczna autorstwa rzeźbiarza Ugo Rondinone, zatytułowana Sunrise East. Każdy z dwunastu stworów symbolizuje jeden miesiąc w roku i ma być metaforą cyklicznej natury czasu… Wystawa w Jardin des Tuileries zorganizowana została w ramach odbywającego się właśnie w Paryżu Festival d’Automne – festiwalu sztuki współczesnej, który potrwa aż do 19 grudnia. Wydarzenia festiwalowe podzielone zostały na sześć kategori: Sztuki Plastyczne, Teatr, Taniec, Muzyka, Kino i Sympozja – wystawa Rondinone’a to tylko jedna z wielu wystaw, które będzie można obejrzeć w trakcie trwania imprezy. Szczegółowy program festiwalu znajdziecie tutaj – w jego ramach zaplanowane jest parę prawdziwych perełek dla miłośników tak kulturalnych rozrywek, o niektórych postaram się jeszcze wspomnieć w ramach mojego ‚Kalendarza paryskiego’. Tymczasem tych, którzy lubią robić sobie śmieszne zdjęcia lub rozmawiać z echem… przepraszam, którzy cenią rzeźbę współczesną ;-), informuję, że stwory będą intrygowały w Jardin des Tuileries do 15 listopada…


Powiązane wpisy:

 1. Kalendarz paryski (09.05 do 16.05)
 2. Kobiety przejmują Centrum Pompidou!

posted: Paryż, Sztuka, Wydarzenia

9 comments

 1. Oooo, cos sie poprzestawialo… Widzielismy je! Miesiace? W zyciu bym na to nie wpadla. No, krotko mowiac nie rozmawiam z echem, nie rozumiem sztuki wspolczesnej ;)

 2. Lakoma, ja tez bym sama na to nie wpadla… No niby mozna sie domyslic po tym, ze jest ich 12 – ale jesli o mnie chodzi, to rownie dobrze mogloby to byc 12 Apostolow na przyklad! ;)

 3. Sympatyczne te stworki ;)

 4. Lilithin, zwlaszcza sympatycznie wygladaja na ‚zdjeciu rodzinnym’ tu ;)

  http://www.festival-automne.com/en/programme.php?programme_id=258&PHPSESSID=7fa3af0509711e3f7c9783d96df2b835

 5. A tego gościa na samym dole to znam, jemu sie nigdy nic nie podoba. Zreszta podobnie jak wiekszosci jego kumpli. Mam to na zdjęciach.

 6. klonie, bo oni to tacy typowi zblazowani Paryzanie.

 7. Wreszcie wybrałam się Tuileries (czyżbym była mniej mieszczańska?;) zobaczyć te stworki! W każdym razie kompletnie zapomniałam co mają one oznaczać więc wytłumaczyłam zszokowanym znajomym z Polski, że to są rzeźby mające na celu pobudzanie do refleksji na temat rzeźby współczesnej i miejsca sztuki nowoczesnej w przestrzeni, a także wzbudzenia zainteresowania tymi tradycyjnymi rzeźbami w Ogrodach. Bardzo się to wytłumaczenie moim znajomym spodobało, stwierdzili, że rzeczywiście pobudza do refleksji (o porach roku nikt nie pomyślał;).

 8. czara, mnie tez to Twoje wytlumaczenie zdecydowanie bardziej sie podoba niz banalne pory roku ;) Zastanawialas sie nad kariera krytyka sztuki? ;)

 9. Good job :)

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>