Kalendarz paryski (od 03.10 do 10.10)

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym nadchodzącego tygodnia jest niewątpliwie La Nuit Blanche, o której wspominałam w zeszłym tygodniu, a o której im więcej czytam, tym bardziej żałuję, że prawdopodobnie nie dam rady uczestniczyć tak, jak bym chciała z powodu wstrętnego choróbska, które mnie rozłożyło na łopatki… Ale wystarczy tego użalania się i prywaty – oto parę propozycji, dla tych, którym dzisiejsza Biała Noc narobi apetytu na sztukę.

greenlane_vernissageReflets de nous-mêmes – do 11 października
To bardzo ciekawa, kameralna wystawa fotograficzna, otwarta w zeszły czwartek w małej, uroczej Greenlane Gallery na Ile Saint-Louis. Ci z Was, którzy lubią francuską szkołę fotoreportażu (Henri Cartier-Bresson, Robert Capa i spółka), powinni podczas spacerów po paryskich wyspach zajrzeć na chwilę do galerii. Kurator wystawy, irlandzki artysta Tom J. Byrne, zebrał prace trzech fotografów związanych z Paryżem od początku lat 80-tych. Virgil Shrock, James Kezman i Jean-Michel Volat na swoich czarno-białych fotografiach pokazują ulotne momenty z życia miasta na przestrzeni ostatnich 25 lat… „Refleksje o nas samych” każe zastanowić się na ile codzienność w miastach (bo oprócz Paryża bohaterami paru fotografii jest też Nowy Jork i Nicea) zmieniła się na przestrzeni czasu… i pokazuje, że chyba niewiele.
Reflets de nous-mêmes, do 11 października w Greenlane Gallery, 29 rue des deux ponts, Ile Saint Louis, Paris. Wstęp wolny, więcej informacji tutaj.

EXP-SUBVERSIONDESIMAGESLa Subversion des Images – do 11 stycznia
Pozostajemy w temacie fotografii, zmieniamy jednak skalę wystawy… Otwarta pod koniec września w Centrum Pompidou ekspozycja zatytułowana „La Subversion des Images – Surréalisme, Photographie, Film” prezentuje prawie 400 prac artystów surrealistycznych, w tym fotografie i kolaże takich klasyków jak Man Ray, Paul Eluard i André Breton. Odwiedzający wystawę będą mieli okazję obejrzeć nie tylko publikowane i znane już dzieła, ale również poznać niepokazywaną dotąd serię kolaży Bretona i Eluarda oraz efekt zabaw fotograficznych Léo Maleta i Victora Braunera. Surrealistyczne zabawy z kamerą i aparatem fotograficznym pozwalały artystom odkształcać rzeczywistość, czego intrygujące, dziwaczne czasem efekty zobaczymy na wystawie. Jednocześnie przekonamy się, że jakkolwiek niezrozumiałe, wizje surrealistów cieszyły się też uznaniem w świecie komercyjnym – ekspozycja pokazuje fotografię reklamową i sesje na zlecenia magazynów mody i prasy wykonane przez znanych artystów nurtu.
La Subversion des Images, Centrum Pompidou, do 11 stycznia w dni otwarcia centrum od godz. 11.00 do 21.00. Wstęp: 12 €. Więcej informacji na temat wystawy tutaj.


Powiązane wpisy:

 1. Kalendarz paryski (od 04.07 do 11.07)
 2. Kobiety przejmują Centrum Pompidou!
 3. LaChapelle dla spóźnialskich
 4. Kalendarz paryski (od 15 do 22 maja) – część pierwsza
 5. Kalendarz paryski ekspresowy – z prezentem!

posted: Paryż, Sztuka, Wystawy | tagged: , , ,

6 comments

 1. trzymam kciuki za zdrowie, bo sama wiem jak to jest, jak się sypnie.

 2. chiara, dziekuje :) kciuki trzymasz skutecznie, bo juz mi chyba przeszlo ;)

 3. o, to Ci fajnie, bo u nas wciąż walka trwa;)

 4. no to teraz ja kciuki potrzymam ;) zdrowiejcie szybko!

 5. Dzięki za tę notkę! Spada mi ona z nieba w ten deszczowy dzień – moja przyjaciółka przyjechała w odwiedziny i średnio mamy ochotę włóczyć się sous la pluie, ale Pompidou będzie świetnym rozwiązaniem.

  Mnóstwo zdrówka (mam nadzieję, że to coś bardziej banalnego niż grypa A)!

 6. czara, je t’en prie! ;) zdrowko juz duzo lepiej, dziekuje – a pogoda fakt, paskudna!!

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>