Parlez-vous…?

Poniżej znajduje się lista stron pomocnych przy nauce języka francuskiego. Przejrzałam podobnych stron mnóstwo, tutaj jednak podaję tylko te, które rzeczywiście są warte polecenia – i z których sama korzystałam lub korzystam!

Zdecydowana większość poniższych materiałów jest darmowa, w przypadku stron odpłatnych lub tylko częściowo darmowych, wyraźnie to zaznaczam. Sporo według mnie wartościowych stron do nauki francuskiego to serwisy prowadzone po angielsku. Jedyna polska strona z której korzystałam (6ka.pl – moja recenzja poniżej) jest w większości odpłatna – jeśli tylko trafię na wartościowe darmowe materiały z Polski, z pewnością dodam je do poniższej listy.

Francuska gramatyka, fonetyka i słownictwo

Niezastąpioną pomocą przy odmianie czasowników francuskich jest Le Conjuguer – błyskawicznie podaje konjugację wybranego czasownika we wszystkich trybach i czasach.

Jak już nauczycie się odpowiednio odmieniać czasowniki, dobrze byłoby też umieć je prawidłowo wymówić – tu bardzo pomocna okaże się strona zatytułowana po prostu Phonetique. Znajdziecie na niej przykłady i ćwiczenia na doskonalenie wymowy poszczególnych francuskich głosek, słów, fraz oraz interaktywne dyktanda.

Polecam też naukę francuskiego z TV5 MONDE: materiały video, interaktywne ćwiczenia i testy, ciekawa tematyka – gorąco polecam! By wejść na stronę serwisu kliknijcie TUTAJ.

French Tutorials to bardzo dobra prywatna strona do nauki języków prowadzona przez młodą Amerykankę. Sekcja francuska jest wyjątkowo obszerna i zawiera objaśnienia gramatyki, dużo słownictwa (również w wersji audio) i parę interaktywnych ćwiczeń. Polecam zwłaszcza sekcję z językiem potocznym.

Bonjour de France to strona szkoły językowej AzurLingua, na której można znaleźć sporo całkiem fajnych darmowych materiałów do nauki. Wprawdzie od strony technicznej jest się czego przyczepić, ale generalnie dla tych, którzy szukają autentycznych francuskich tekstów i dialogów z ćwiczeniami, strona warta odwiedzenia.

Tym, którzy potrzebują francuskiego w pracy, polecić mogę stronę Français des affaires, gdzie znajdują się linki do darmowych serwisów i stron, na których możecie poćwiczyć swój biznesowy francuski. To jak na razie najlepsza darmowa strona z FDA, na jaką natrafiłam w necie, mam nadzieję, że niedługo uda się znaleźć i dodać kolejny wartościowy link. Początkujących odsyłam też do paragrafu o kursach w radiu RFI poniżej.

Zupełnie początkujący mogą wypróbować kurs Francuski Na Szóstkę . Kurs jest płatny (79zł za 30 lekcji) i szczerze mówiąc mam do niego parę zastrzeżeń (niedociągnięcia, na które mogę przymknąć oko w darmowych serwisach, w przypadku stron płatnych mnie denerwują). Z drugiej strony, to właśnie dzięki temu kursowi ja sama szybko i całkiem bezboleśnie odświeżyłam podstawy języka. Przed zakupieniem kursu radzę skorzystać z darmowych lekcji próbnych dostępnych TUTAJ, by samemu zdecydować, czy chcemy zainwestować w całość.

Francuski do słuchania

Radio France International ma na swojej stronie bardzo dobrą sekcję do nauki języka francuskiego – RFI Langue Française, z wieloma ćwiczeniami na rozumienie ze słuchu, specjalną edycją wiadomości dla uczących się francuskiego (Le journal en français facile) oraz ciekawymi kursami dla początkujących, m.in. podstawowym kursem biznesowego francuskiego (Comment vont les affaires? – kurs w języku angielskim).

Cultivate Your French to seria podcastów nagrywanych przez Francuzkę, Laetitię Perraut, i publikowanych dwa razy w tygodniu. Kilkuminutowe dialogi sytuacyjne (jazda metrem, kolacja u znajomych, zakupy ciuchowe, wypad do teatru, itp.) zawierają szereg użytecznych słówek i zwrotów z autentycznego, potocznego francuskiego – autorka obiecuje, że nauczy nas mówić „comme un vrai Français ou une vraie Française” (jak prawdziwy Francuz lub Francuzka). Podcasty są darmowe, dodatkowo istnieje możliwość zakupienia tekstów dialogów w wersji PDF ($3.99 za miesiąc). Laetitia prowadzi też stronę One Thing In A French Day, na której znajdziemy mnóstwo krótkich tekstów na temat różnych aspektów życia we Francji – dostęp zarówno do wersji audio, jak i do transkrypcji podcastów jest darmowy.

Daily French Pod – codzienne krótkie podcasty z wyjaśnieniami słów i zwrotów po angielsku. Lektorem jest przeuroczy Louis, który czyta Baaardzo-Powoooli-I-Wyrraźnie. Podcasty są darmowe, istnieje też możliwość płatnego abonamentu strony – daje to nam dostęp do tekstów w wersji PDF oraz dodatkowych materiałów i ćwiczeń (nie wypróbowałam, więc nie mogę polecać – mi tam Louis w wersji darmowej w zupełności wystarcza ;-))

Learn French by Podcast to lekcje francuskiego na bazie dialogów na trzech poziomach zaawansowania. Szeroki zakres tematyczny i żywy, autentyczny język z wyjaśnieniami zwrotów i konstrukcji w języku angielskim. Podcasty są darmowe, można słuchać bezpośrednio na stronie lub zaprenumerować przez iTunes, dodatkowo istnieje opcja wykupienia kredytu na opracowania i ćwiczenia do lekcji (wychodzi $1 za lekcję lub mniej, jeśli wykupimy większy pakiet). Sama skorzystałam niedawno z tej możliwości i materiały są całkiem niezłe – jeśli nie chcecie kupować w ciemno, zajrzyjcie do udostępnionych za darmo lekcji próbnych.

Mam nadzieję, że dzięki powyższym linkom poradzicie sobie z nauką tego trudnego jakby nie było języka choć odrobinę lepiej niż nieszczęsny Joey z „Przyjaciół” ;-) Powodzenia!