Jarvis Cocker oraz gry i zabawy na Montmartre

cocker1To najlepszy dowód na to, że Montmartre nie przekształciło się jeszcze całkiem w wielki turystyczny jarmark i że wąskie uliczki wokół wzgórza potrafią przyciągnąć swoim urokiem nie tylko amerykańskie wycieczki i kiczowatych portrecistów, ale również autentycznych artystów. Wprawdzie artysta, o którym będzie mowa, to nie żaden wielki malarz, ale (o zgrozo!) wokalista pop-rockowy, jednak dla wszystkich, którzy tak jak ja mają sentyment do muzyki lat 90-tych oraz pamiętają Pulp z ich „Disco 2000” i „Common People„, Jarvis Cocker ważnym artystą jest.

W zeszłym tygodniu, na kilkanaście dni przed premierą swojego drugiego solowego albumu „Further Complications” oraz promującej go trasy koncertowej, Cocker zainstalował się wraz ze swoim zespołem w Galerie Chappe na Montmartre, gdzie przez sześć dni, po sześć godzin dziennie pozwalał przechodniom przysłuchiwać się swoim próbom przy otwartych drzwiach. Zresztą nie tylko na biernym przysłuchiwaniu się skończyło – odważni amatorzy mogli przynieść swoją gitarę i przyłączyć się do jam sessions z byłym frontmanem Pulp i lokalnymi muzykami, grupa gibkich pań urządziła sobie w galerii zajęcia jogi, do których Jarvis i koledzy nastrojowo przygrywali, były też podobno spontaniczne zajęcia tańca brzucha i zabawy dla dzieci – wszystko przy akompaniamencie muzyki z nowej płyty Anglika.

W niedzielę artysta wyszedł na na ulicę, by zagrać niezapowiedziany koncert dla zgromadzonej na schodach Rue Charpe publiczności i zdezorientowanych przechodniów. Na YouTube można obejrzeć parę filmików z tego wydarzenia, ja natomiast nie mogłabym nie wstawić tutaj klipu z Jarvisem uczącym zebrane w galerii paryskie dzieci tańczyć – na swój jedyny, niepowtarzalny i przedziwny sposób – do melodii swojego najnowszego singla, „Angela”. Słodkie!

posted: Muzyka, Paryż | tagged: , , ,

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.