Kalendarz paryski (od 23.05 do 30.05)

W tym tygodniu w Paryżu oprócz standardowej, ogromnej dawki przedstawień, koncertów, wystaw i imprez wszelakich, dwa wydarzenia specjalne, na które warto zwrócić uwagę…

Fête des Voisins – wtorek, 26 maja
photo1…czyli wielkie święto sąsiadów! Dla tych, którzy w Paryżu mieszkają, lub odwiedzają akurat kogoś, kto w nim mieszka, świetna okazja, by poznać ludzi „z własnego podwórka” i zaspokoić sąsiedzkie wścibstwo à la française podczas organizowanych w ten dzień przez lokalną społeczność imprez. Intryguje mnie bardzo, co będzie się działo w mojej kamienicy, na razie rzucił mi się w oczy plakat zapowiadający lokalną fetę. Oczyma wyobraźni widzę dużo wina i pyszności przyniesionych przez każdą rodzinę oraz grubego sąsiada w kwiecistych szortach serwującego kiełbaski z grilla – jednym słowem scenkę żywcem przeniesioną z paryskiego podwórka Julie Delpy w „Przed zachodem słońca„. Rzeczywistość zweryfikuje… Tutaj można się dowiedzieć więcej o inicjatywie, natomiast za afiszami informującymi o planach imprezowych w poszczególnych sąsiedztwach, trzeba się niestety rozejrzeć samemu!

Villette Sonique – od 27 do 31 maja
sonique Od razu przyznam się, że Parc de la Villette uwielbiam i do tamtejszych imprez zawsze będę bardzo nieobiektywnie namawiać… choć akurat Villette Sonique, „festival rock pop electro”, jednogłośnie polecany jest przez „opiniotwórcze” anglosaskie blogi, więc może jednak warto spróbować dać się porwać eksperymentalnym rytmom. Villette Sonique to wydarzenie dla fanów muzycznej awangardy i nowatorskich dźwięków. To 5 dni koncertów niezwykle oryginalnych zespołów, 2 noce „wystrzałowego” elektro i imprezy towarzyszące w parku. Dla tych, co się znają na rzeczy tutaj szczegółowy program koncertów, mniej obytym w muzycznej awangardzie proponuję po prostu zawitać w przyszły weekend do Parku de la Villette i posłuchać darmowych koncertów pod gołym niebem. Kto wie, może sama muzyka porwie was na salę koncertową – w najgorszym wypadku skończy się na miłym spacerze lub pikniku w rytm nowatorskich dźwięków.
Adres: Parc de la Villette, 211 Avenue Jean Jaures. Metro: Porte de Pantin. Darmowe imprezy na świeżym powietrzu między 13.00 a 21.00. Koncerty w salach są płatne, szczegóły na www.villettesonique.com oraz na stronie parku: www.villette.com.

posted: Kultura, Muzyka, Paryż, Wydarzenia, Za darmo | tagged: , , ,

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.