Piosenka na niedzielę: Abd Al Malik „Gibraltar”

malikAbd Al Malik mógłby być symbolem współczesnej, wielokulturowej Francji, tak jak Gibraltar jest symbolicznym miejscem zderzenia się kultur afrykańskiej i europejskiej. Porówanie nie bez znaczenia, bo „Gibraltar” to właśnie tytuł drugiego albumu artysty, który okazał się przełomem w jego karierze i zdobył mu najbardziej prestiżową nagrodę francuskiego przemysłu muzycznego – Victoire de la Musique.

Abd Al Malik, francuski raper kongijskiego pochodzenia, dorastał na biednych przedmieściach Strasbourga, a jako dziecko spędził kilka lat w Kongo, kraju swoich rodziców – i to właśnie o życiu w biednych banlieues oraz na styku dwóch odmiennych kultur opowiada w swoich utworach. Jego muzyka to oryginalna mieszanka hip-hopu, slam poetry i francuskiej filozofii – Malik jest podobno fanem Camusa i Sartre’a, a jako swoją „literacką” inspirację podaje kontrowersyjnego pisarza Louis-Fernarda Celine. Niestety, mój francuski absolutnie nie pozwala mi wyłapać tych wszystkich niuansów i wpływów, wiem tylko tyle, że muzyka Malika ujmuje mnie swoją oryginalnością i subtelnością, oraz dźwięcznym brzmieniem francuskiego na tle ciekawych, spokojnych, momentami nieco jazzowych aranżacji muzycznych.

Malik wydał w zeszłym roku kolejny album zatytułowany „Dante”, który przyniósł mu nie tylko zachwyty krytyków i fanów, ale i kolejnego Victoire de la Musique (w kategorii ‚urban music’). Na stronie artysty można posłuchać kawałków z jego najnowszej płyty, a u mnie jego najbardziej znany chyba dotychczas przebój, „Gibraltar”:


Powiązane wpisy:

 1. Piosenka na niedzielę: Soprano „A la bien”
 2. Piosenka na niedzielę – Léa Castel „Dernière chance”
 3. Piosenka na niedzielę – Birdy Nam Nam „Shut Up”
 4. Piosenka na niedzielę: Noir Desir „Le vent nous portera”
 5. Piosenka na niedzielę: Vanessa Paradis „Joe Le Taxi”

posted: Muzyka | tagged: , , ,

4 comments

 1. Lubie bardzo Malika, kiedys nawet zamiescilam ten klip na wlasnym blogu. Sluchalam na youtube tez debaty dotyczacej islamu (po francusku, dlatego nie wszystko dobrze zrozumialam), ale bylam pod wrazeniem, jaki z niego wrazliwy, madry, spokojny i pieknie wypowiadajacy sie czlowiek.

 2. Ja żałuję, że przegapiłam jego koncert w La Defense jakoś na początku roku, ale następnym razem na pewno się wybiorę! A debaty sobie poszukam – choć też nie wiem, ile z niej zrozumiem ;)

 3. Drobiazgowe spojrzenie na sprawę, każdy winien przeczytać
  również zaznajomić się z motywem. Wyposażenie placów zabaw

 4. Nadzwyczaj odlotowy post, drobiazgowe wpisy polecam wszystkim literaturę umywalki
  przenośne, wc przenośne, kontenery socjalne, przyczepy prysznicowe, ogrodzenia barierki lekkie

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>