Kalendarz paryski (od 12.06 do 20.06)

Jazz Man by Diane MillsapNajbliższe dni w Paryżu zapowiadają się wyjątkowo jazzowo – w ten weekend miłośnicy tego gatunku będą mogli wybierać pomiędzy aż czterema różnymi festiwalami jazzowymi odbywającymi się właśnie w stolicy Francji. Do wyboru, do koloru!

Na początek przypomnienie: jutro rozpoczyna się „Jazz musette des puces” na Saint Ouen, o którym pisałam już w zeszłym tygodniu. Dla tych, którzy lubią antyki i jazz, wydarzenie nie do przegapienia – buszowanie po największej giełdzie staroci na świecie przy muzyce granej na żywo przez znanych współczesnych jazzmanów może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Festiwal „Quai Jazz” w sobotę, 13 czerwca to natomiast propozycja dla wszystkich, którzy woleliby posłuchać „młodego” jazzu w awangardowej atmosferze Bassin de la Villette. Od 14.00 do 21.00 amatorskie zespoły z przeróżnych szkół muzycznych, konserwatoriów i związków muzyków bedą prezentowały swoją muzykę nad brzegami kanału.
Adres: Quai de la Seine i Quai de la Loire, Bassin de la Villette. Metro: Stalingrad lub Jaurès. Więcej informacji pod adresem http://quaijazz.free.fr.

W przypadku, gdybyście nie byli w stanie zdecydować, czy wolicie posłuchać jazzowego establishmentu czy odkrywać nowe talenty, proponuję La Défense Jazz Festival (od 12 do 28 czerwca), podczas którego będzie można zobaczyć muzyków należących do jednej i drugiej kategorii, grających darmowe koncerty codziennie w południe i wieczorem. Festiwal podobno obowiązkowy dla prawdziwych amatorów jazzu – jako, że ja (przyznaję się bez bicia) do nich nie należę podaję tutaj linka do programu, co by amatorzy mogli sami zweryfikować…
Adres: Fontaine Agam, Parvis de La Défense. Metro i RER: La Défense/ Grand Arche.

I na koniec największy i najbardziej kosmopolityczny Paris-Jazz Festival (do 26 lipca) w Parc Floral, który należy do jednych z ważniejszych letnich wydarzeń w Paryżu. Od 16 lat, co roku w przepięknym Parc Floral w Bois des Vincennces w każdy weekend można posłuchać koncertów muzyków z całego świata. W tegorocznym programie przewidziano m.in. weekend poświęcony muzyce czarnej, włoskiej, cygańskiej, francuskiej oraz muzykom ze słynnej wytwórni Blue Notes. Koncerty w każdą sobotę i niedzielę o godz. 15.00 i 16.30, a do tego wydarzenia towarzyszące, warsztaty i ekspozycje tematyczne w parku. Na pewno jest w czym wybierać – zresztą sprawdźcie sami linki do programu imprez po angielsku i po francusku.
Adres: Parc Floral, Esplanade du Château de Vincennes. Metro: Château de Vincennes lub RER: Vincennes. Bilet wstępu do parku podczas koncertów: 5 €. Jeśli naprawdę zależy wam na zobaczeniu jakiegoś artysty, warto przyjść wcześniej, bo ilość miejsc na koncertach jest ograniczona! Więcej informacji znajdziecie na stronie parisjazzfestival2009.net.

posted: Muzyka, Paryż, Wydarzenia | tagged: , , , ,

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.