Kalendarz paryski (od 20.06 do 27.06)

Fête de la Musique – niedziela, 21 czerwca
Paryskie święto muzyki w ciągu 28 lat istnienia zdążyło się już stać swego rodzaju fenomenem, a jego niezwykła popularność wśród Paryżan kazała miastom takim jak San Francisco, Nowy Jork czy Manila zaadaptować pomysł tego dnia darmowych koncertów na swoim terytorium. Motywem przewodnim tegorocznej edycji wielkiej fety muzyki będzie 50-lecie francuskiej piosenki. W tym dniu będzie można wysłuchać darmowym koncertów amatorów i profesjonalistów dosłownie wszędzie, łącznie z najbardziej malowniczymi punktami miasta – muzyka poważna przy Piramidzie przy Luwrze, jazz na Saint-Germain-des-Pres i w eleganckich lokalach w Marais, a przede wszystkim wielki koncert w ogrodach Palais Royal poświęcony chanson française, podczas którego wystąpi plejada młodych gwiazd gatunku.
Program znajdziecie na stronie www.fetedelamusique.culture.fr.

Festiwal „Soirs d’été” – od 21 czerwca do 14 lipca
„Soirs d’été” (tłum. „Letnie wieczory”) to niezwykle polecany festiwal sztuk wszelakich w trzeciej dzielnicy Paryża. Przed siedzibą mera dzielnicy – Mairie du 3eme – przez 3 tygodnie od wtorku do soboty o godzinie 21 organizowane są darmowe koncerty, imprezy i przedstawienia, pokazy filmów i bale z nauką tańca. W samym sercu Paryża – o podobno nie do przegapienia.
Adres: Mairie du 3eme, rue Eugene Spuller. Metro: Arts-et-Metiers albo Temple. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.mairie3.paris.fr.

„Marche des fiertés lesbiennes, gays, bi et transes” – sobota, 27 czerwca
Czyli paryska edycja Gay Pride Day. Kolorowa parada gejów, lesbijek i trans wyruszy z Montparnasse o godz. 14.00 i pomaszeruje przez bulwary Montparnasse, Saint Michel i Saint Germain, Pont de Sully i Boulevard Henri IV w stronę placu Bastylii, gdzie nastąpi wielki finał. Wieczorem natomiast panowie, panie oraz ci „pomiędzy” będą się mogli bawić na Gay Pride Party do samego rana: w La Loco na Boulevard de Clichy odbędzie się impreza męska („Soirée des Garçons”), a w La Coupole na Montparnasse – damska („La soirée filles”).
Więcej informacji o programie dnia, oraz adresy imprez znajdziecie tutaj.

posted: Kultura, Paryż, Wydarzenia | tagged: , ,

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.