Kalendarz paryski (od 27.06 do 5.07) – wydanie specjalne tropikalne ;-)

diesel_global_warming_parisO tym zdjęciu z kampanii Global Warming Ready firmy Diesel przypomniałam sobie studiując ofertę paryskich imprez na następny tydzień. W Paryżu czuć, że rozpoczęło się lato i choć trzeba zaczekać jeszcze ponad trzy tygodnie zanim na nadbrzeżach Sekwany i kanału w Villette pojawią się słynne paryskie plaże, już w najbliższe dni aż w trzech dzielnicach miasta będzie można poczuć gorącą atmosferę tropików za sprawą odbywających się tu „tropikalnych” imprez (choć na tropikalny żar z nieba nad Paryżem raczej bym nie liczyła ;-)).

Festiwal „Emergence Capoiera” – od 1 do 5 lipca
petitlogoNa początek klimaty brazylijskie. Ta impreza to gratka dla wszystkich miłośników capoiery, jak i samej Brazylii i jej kultury. To 5 dni brazylijskiej atmosfery w XVIII dzielnicy Paryża – koncerty, spektakle, wystawy fotograficzne, targi rękodzieła, degustacje brazylijskich smakołyków, samba, no i przede wszystkim – pokazy i warsztaty capoiery. Większość imprez jest darmowa, wyjątkiem jest Wieczór Brazylijski na Montmartre w czwartek, 2 lipca – koncert, pokazy capoiery i poczęstunek w cenie 10 € (wymagana jest rezerwacja).
„Emergence Capoiera”, imprezy w XVIII dzielnicy (La Chapelle, Goutte d’Or i Montmartre) -szczegółowy program na stronie www.capoeiravola.com. Wieczór Brazylijski 2 lipca o godz. 20.00 w Arenes de Montmartre, 27, rue Chappe – szczegóły i namiary na stronie festiwalu.

Carnaval Tropical de Paris – sobota, 4 lipca
carnaval tropical parisZ Brazylii przenosimy się na Antyle – a w wersji paryskiej z XVIII do XI dzielnicy, skąd w przyszłą sobotę o godzinie 14.00 wyruszy wielki karnawałowy korowód egzotycznych rydwanów, muzyków i tancerzy, którzy specjalnie na tą okazję przyjeżdżają do stolicy Francji z regionu Morza Karaibskiego (ale i z Londynu oraz innych dzielnic Paryża). Kolorowa i roztańczona parada wystartuje z Placu Nation, a skończy swój marsz przy Porte de Pantin (dokładną trasę karnawału znajdziecie tutaj). Imprezie towarzyszyć będą pokazy tańca i prezentacje kultury karaibskich wysp, degustacje tradycyjnych potraw oraz wybory Miss Karnawału. I mam nadzieję odpowiednia pogoda ;-)
Carnaval Tropical de Paris, parada od godz. 14.00 do ok.18.30, imprezy towarzyszące do późnego wieczora. Więcej informacji znajdziecie tutaj, a zdjęcia z poprzednich edycji tutaj.

Scènes d’été (w ramach Villette Saison Créole) – niedziela, 5 lipca
villette_creoleGdyby ktoś miał niedosyt tropikalnego Paryża, będzie mógł znaleźć swój dodatkowy fix w niedzielę, 5 lipca w Parku de la Villette. W ramach sezonu kreolskiego (trwającego od maja aż do października), na terenie parku przez kolejne trzy lipcowe weekendy odbywać się będą imprezy artystyczne, muzyczne oraz kulinarne celebrujące kulturę francuskich departamentów zamorskich. W tą niedzielę będzie można obejrzeć instalację artystyczną Touloulou, nauczyć się gotować karaibskie specjały (lub po prostu wziąć udział w ich degustacji), posłuchać darmowego koncertu Caribop z Martyniki oraz wieczornych (płatnych) koncertów zespołów z Martyniki i Gwadelupy w Grande Halle de la Villette. A skoro wspomniałam już o Grande Halle to przypominam, że niedziela będzie ostatnim dniem wystawy Kréyol Factory, prezentującej spojrzenie na kulturę i tożsamość kreolską oczami artystów wywodzących się z regionu – wszystkim, których interesuje sztuka współczesna na świecie oraz międzykulturowość gorąco wystawę polecam!
Scenes d’été, Parc de la Villette, Metro: Porte de Pantin. Więcej informacji o programie tutaj. Wystawa Kréyol Factory w Grand Halle de la Villette do 5 lipca. Wtorek – czwartek od 14.00 do 22.00. Piątek – niedziela od 11.00 do 19.00. Wstęp: 7€. Więcej informacji tutaj.

A na koniec przypomnienie o jutrzejszym paryskim Gay Pride, o którym pisałam w zeszłym tygodniu. Może nie będzie tropikalnie, ale momentami na pewno dość egzotycznie ;-)


Powiązane wpisy:

  1. Kalendarz paryski (od 06.06 do 13.06)
  2. Kalendarz paryski (od 11.07 do 18.07)
  3. Kalendarz paryski (od 20.06 do 27.06)
  4. Kalendarz paryski (od 23.05 do 30.05)
  5. Kalendarz paryski (od 29.08 do 05.09)

posted: Kultura, Paryż, Wydarzenia, Za darmo | tagged: , , , , , ,

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>