Kalendarz paryski (od 27.06 do 5.07) – wydanie specjalne tropikalne ;-)

diesel_global_warming_parisO tym zdjęciu z kampanii Global Warming Ready firmy Diesel przypomniałam sobie studiując ofertę paryskich imprez na następny tydzień. W Paryżu czuć, że rozpoczęło się lato i choć trzeba zaczekać jeszcze ponad trzy tygodnie zanim na nadbrzeżach Sekwany i kanału w Villette pojawią się słynne paryskie plaże, już w najbliższe dni aż w trzech dzielnicach miasta będzie można poczuć gorącą atmosferę tropików za sprawą odbywających się tu „tropikalnych” imprez (choć na tropikalny żar z nieba nad Paryżem raczej bym nie liczyła ;-)).

Festiwal „Emergence Capoiera” – od 1 do 5 lipca
petitlogoNa początek klimaty brazylijskie. Ta impreza to gratka dla wszystkich miłośników capoiery, jak i samej Brazylii i jej kultury. To 5 dni brazylijskiej atmosfery w XVIII dzielnicy Paryża – koncerty, spektakle, wystawy fotograficzne, targi rękodzieła, degustacje brazylijskich smakołyków, samba, no i przede wszystkim – pokazy i warsztaty capoiery. Większość imprez jest darmowa, wyjątkiem jest Wieczór Brazylijski na Montmartre w czwartek, 2 lipca – koncert, pokazy capoiery i poczęstunek w cenie 10 € (wymagana jest rezerwacja).
„Emergence Capoiera”, imprezy w XVIII dzielnicy (La Chapelle, Goutte d’Or i Montmartre) -szczegółowy program na stronie www.capoeiravola.com. Wieczór Brazylijski 2 lipca o godz. 20.00 w Arenes de Montmartre, 27, rue Chappe – szczegóły i namiary na stronie festiwalu.

Carnaval Tropical de Paris – sobota, 4 lipca
carnaval tropical parisZ Brazylii przenosimy się na Antyle – a w wersji paryskiej z XVIII do XI dzielnicy, skąd w przyszłą sobotę o godzinie 14.00 wyruszy wielki karnawałowy korowód egzotycznych rydwanów, muzyków i tancerzy, którzy specjalnie na tą okazję przyjeżdżają do stolicy Francji z regionu Morza Karaibskiego (ale i z Londynu oraz innych dzielnic Paryża). Kolorowa i roztańczona parada wystartuje z Placu Nation, a skończy swój marsz przy Porte de Pantin (dokładną trasę karnawału znajdziecie tutaj). Imprezie towarzyszyć będą pokazy tańca i prezentacje kultury karaibskich wysp, degustacje tradycyjnych potraw oraz wybory Miss Karnawału. I mam nadzieję odpowiednia pogoda ;-)
Carnaval Tropical de Paris, parada od godz. 14.00 do ok.18.30, imprezy towarzyszące do późnego wieczora. Więcej informacji znajdziecie tutaj, a zdjęcia z poprzednich edycji tutaj.

Scènes d’été (w ramach Villette Saison Créole) – niedziela, 5 lipca
villette_creoleGdyby ktoś miał niedosyt tropikalnego Paryża, będzie mógł znaleźć swój dodatkowy fix w niedzielę, 5 lipca w Parku de la Villette. W ramach sezonu kreolskiego (trwającego od maja aż do października), na terenie parku przez kolejne trzy lipcowe weekendy odbywać się będą imprezy artystyczne, muzyczne oraz kulinarne celebrujące kulturę francuskich departamentów zamorskich. W tą niedzielę będzie można obejrzeć instalację artystyczną Touloulou, nauczyć się gotować karaibskie specjały (lub po prostu wziąć udział w ich degustacji), posłuchać darmowego koncertu Caribop z Martyniki oraz wieczornych (płatnych) koncertów zespołów z Martyniki i Gwadelupy w Grande Halle de la Villette. A skoro wspomniałam już o Grande Halle to przypominam, że niedziela będzie ostatnim dniem wystawy Kréyol Factory, prezentującej spojrzenie na kulturę i tożsamość kreolską oczami artystów wywodzących się z regionu – wszystkim, których interesuje sztuka współczesna na świecie oraz międzykulturowość gorąco wystawę polecam!
Scenes d’été, Parc de la Villette, Metro: Porte de Pantin. Więcej informacji o programie tutaj. Wystawa Kréyol Factory w Grand Halle de la Villette do 5 lipca. Wtorek – czwartek od 14.00 do 22.00. Piątek – niedziela od 11.00 do 19.00. Wstęp: 7€. Więcej informacji tutaj.

A na koniec przypomnienie o jutrzejszym paryskim Gay Pride, o którym pisałam w zeszłym tygodniu. Może nie będzie tropikalnie, ale momentami na pewno dość egzotycznie ;-)

posted: Kultura, Paryż, Wydarzenia, Za darmo | tagged: , , , , , ,

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.