Kalendarz paryski – imprezy czternastolipcowe

eiffel tower fireworks14 lipca to Francuskie Święto Narodowe, upamiętniające rocznicę zdobycia przez lud Bastylii w 1789 roku – wydarzenia, które stało się symbolem Rewolucji Francuskiej. Oficjalne obchody La Fête Nationale to wielka parada militarna na Polach Elizejskich od 9.00 rano, z udziałem najważniejszych oficjeli francuskich i nie tylko. W tym roku gościem honorowym defilady są Indie, których żołnierze wraz z orkiestrą będą paradowali główną aleją Paryża ramię w ramię z armią francuską. Ponadto planowany jest imponujący ponoć pokaz lotniczy i spadochroniarski. Można się na Pola Elizejskie wybrać, można obejrzeć w telewizji, można ograniczyć się do obserwowania z dogodnego miejsca wojskowych samolotów oblatujących tego dnia niebo nad Paryżem.

Jednak to nie o paradę tu chodzi. Le quatorze juillet w świadomości Francuzów to przede wszystkim liczne bale, fajerwerki i koncerty rozpoczynające się już 13 lipca. Tak jak przed ponad dwustu laty w nocy z 13 na 14 lipca lud ruszył szturmem na mury Bastylii, tak teraz tysiące Francuzów szturmują… remizy strażackie, tu bowiem 13 i 14 lipca odbywają się huczne Bals des pompiers, czyli bale strażaków. Te niezwykle popularne imprezy otwarte są dla wszystkich, wstęp jest darmowy (lub za symboliczną opłatą), poza tym dużo popularnej muzyki do tańca, szampana, przekąski i zabawiający gości strażacy – krótko mówiąc, liberté, egalité i fraternité w akcji! ;-) Bale odbywają się niemal w każdej dzielnicy Paryża, można więc wybierać w zależności od gustu muzycznego czy preferowanego stylu imprezy (wśród tegorocznych atrakcji bal w rzymskich ruinach Aren Lutecji z pokazem akrobatycznym strażaków, DJ-e i płonący parkiet na balu w remizie Blanche w IX dzielnicy, a nawet bal ze striptizem strażaków w remizie Saint Fargeau w XX dzielnicy!). Tutaj znajdziecie listę najlepszych bali i dodatkowe o nich informacje, a pełny spis imprez po francusku jest tu.

Kolejną tradycją Narodowego Święta jest Bal na Placu Bastylii 13 lipca. W tym roku na placu przewidziano dwie sceny – scenę rockową i scenę world music – na których w sumie zagra siedem zespołów. Koncerty przewidziane są od godziny 20.00 do 23.30 – a potem już czyste uliczne szaleństwo, jak na rocznicę pospolitego ruszenia na Bastylię przystało ;-)

We wtorek, 14 lipca (oprócz wspomnianej wyżej defilady) najważniejsze (i najtłumniej uczęszczane) wydarzenia dnia to Wielki Koncert na Polach Marsowych oraz Pokaz Fajerwerków przy Wieży Eiffla. Gwiazdą tegorocznego koncertu będzie prawdziwy dinozaur francuskiego rocka, Johnny Hallyday (przed dziadkiem Johnnym zagra niejaki Christophe Maé). Na koncerty tradycyjnie przybywają tłumy, więc jeśli komuś zależy na znalezieniu dobrego miejsca, warto przyjść z odpowiednim wyprzedzeniem (oficjalny start imprezy o godzinie 20.00, ale piknikowanie i świętowanie na Polach Marsowych zaczyna się dobrych parę godzin wcześniej). Główną atrakcją dnia i prawdziwym grand finale jest jednak pokaz fajerwerków. Zawsze imponujący, w tym roku ma być ponoć wyjątkowo spektakularny – przypada bowiem na obchody 120-lecia Wieży Eiffla. Pierwsze sztuczne ognie mają wystrzelić w powietrze o godz. 22.45 – niektórzy koneserzy wolą oglądać pokaz z dystansu, ze wzgórza Montmartre lub z Parku Belleville, skąd widok jest całkiem niezły, a tłumy nieporównywalnie mniejsze niż na Trocadéro i Polach Marsowych.

posted: Paryż, Wydarzenia, Za darmo | tagged: , , , , ,

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.