Kalendarz paryski (od 04.07 do 11.07)

Śledząc ostatnie propozycje imprez w Paryżu możnaby odnieść wrażenie, że całe życie kulturalne miasta przeniosło się na świeże powietrze, i nic tylko pikniki, festiwale, koncerty, happeningi i pokazy filmów en plein air… A jednak to nie do końca prawda – muzea, galerie i inne pomieszczenia zamknięte nadal tutaj działają i na dodatek mają się całkiem dobrze! Aby to udowodnić, w dzisiejszym kalendarzu trzy propozycje dla tych, którzy lubią obcować z kulturą nie tylko w wydaniu plenerowym ;-)

Henri Cartier-Bresson w Maison Européenne de la Photographie – do 30 sierpnia
Henri Cartier Bresson - Behind the Gare St LazareTa wystawa otwarta została jeszcze w kwietniu, jednak przypominam, bo szkoda byłoby Henri Cartier-Bressona w Paryżu przegapić. Bresson to jeden z najbardziej rozpoznawanych fotografów na świecie i niekwestionowany ojciec współczesnego fotoreportażu. Z okazji setnej rocznicy urodzin francuskiego artysty, Europejski Dom Fotografii zorganizował retrospektywę jego prac, na której zobaczyć można ponad 320 fotografii, w tym kilkadziesiąt przepięknych czarno-białych zdjęć Paryża, demonstrujących mistrzowstwo fotografa w zatrzymywaniu na kliszy ulotnej chwili – tak jak chociażby na słynnym zdjęciu sprzed dworca Saint Lazare obok. Wystawa warta obejrzenia – a przy okazji przypominam, że w środy między godziną 17.00 a 20.00 wstęp do Maison de la Photographie jest darmowy.
Maison Européenne de la Photographie, 5/7 rue de Fourcy, 75004 Paris. Metro: Pont Marie lub Saint Paul. Wstęp: 6,50 € (w środy wieczorem za darmo). Godziny otwarcia: 11.00 do 20.00 od środy do niedzieli. Więcej informacji na stronie www.mep-fr.org.

Vraoum! Komiks i sztuka współczesna w La Maison Rouge – do 27 września
vraoumUwielbienie Francuzów do komiksów z pewnością zasługuje na osobny wpis. Teraz wspomnę tylko krótko o wystawie, którą otwarto pod koniec maja i o której pisały już chyba wszystkie opiniotwórcze i wyznaczające trendy pisma, z francuskim Vogue na czele – jednym słowem o wystawie, którą każdy szanujący się Paryżanin (jak i każdy chcący zasłużyć na szacunek Paryżanina turysta ;-)) powinien w tym sezonie zobaczyć. Mowa o Vraoum! czyli ekspozycji będącej jedynym w swoim rodzaju melanżem sztuki współczesnej ze sztuką komiksu i ukazującej wpływ tego ostatniego na współczesnych artystów. Tintin, Catwoman, Tarzan, superherosi i pełnowymiarowe postacie z japońskiej mangi po sąsiedzku z rzeźbami i płótnami artystów czerpiących inspirację z popkultury (wśród nich tak znane nazwiska jak Basquiat). Sama na wystawie jeszcze nie byłam, ale na pewno się wkrótce wybiorę – i opiszę.
Vraoum! w La Maison Rouge, 10 boulevard de la Bastille, 75012 Paris. Metro: Quai de la Rapée lub Bastille. Otwarte od środy do niedzieli od 11.00 do 19.00 (w czwartki do 21.00). Wstęp: 7 €. Więcej informacji na stronie www.lamaisonrouge.org.

Opéra d’images w Katedrze Notre-Dame de Paris – lipiec i sierpień
Notre DameI na koniec propozycja może mniej nowatorska, ale na pewno niezwykle atrakcyjna, zwłaszcza dla tych, którzy chcieliby zobaczyć tak znany zabytek jak Katedra Notre Dame w innym świetle… i to dosłownie, bo spektakl audio-wizualny Opéra d’images to niezapomniane, magiczne projekcje światła i dźwięku w przepięknych wnętrzach gotyckiego kościoła. Darmowe spektakle rozpoczynają się każdego wieczora (oprócz poniedziałków) o godzinie 21.30, przez cały lipiec i sierpień. Warto postać w nieuniknionej kolejce, by doświadczyć tej niezwykłej atmosfery.
Katedra Notre Dame de Paris, Place Jean-Paul II, Paris 75004. Metro: Cité. Spektakle codziennie od wtorku do niedzieli od godz. 21.30, oprócz 13 sierpnia. Więcej informacji tutaj.

(A tym, którzy chcieliby jednak spędzić ten gorący letni weekend na świeżym powietrzu, przypominam o tropikalnych imprezach jutro i pojutrze oraz o Les Trésors de Paris jutro.)

posted: Kultura, Paryż, Wydarzenia, Wystawy | tagged: , , , , ,

1 comment

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.