Kalendarz paryski (od 11.07 do 18.07)

W tym tygodniu wracamy na imprezy pod gołym niebem – tym bardziej, że jest do czego wracać. W zeszły weekend we Francji rozpoczął się oficjalnie sezon urlopowy i wielka ewakuacja tysięcy szczęśliwców na południowe plaże, nie ma więc wyjścia i trzeba zaoferować jakieś rozrywki ludowi, który pozostał w mieście, aby Liberté, Egalité, Fraternité stało się zadość (tak, tak, mało subtelnie nawiązuję do wtorkowego Wielkiego Francuskiego Święta;-)).

Festival Sous la Plage – 12 i 13 lipca
sous_la_plageSiódma edycja festiwalu, który przez niektórych opisywany jest jako ten najbardziej 'cool’ ze wszystkich paryskich letnich festiwali… W niedzielę od godziny 15.00 w „postmodernistycznym” Parku André Citroën w piętnastej dzielnicy posłuchać będzie można darmowych koncertów francuskich i zagranicznych zespołów (grających od rocka, przez soul funk do popu i electro – więcej informacji o tym, kto wystąpi znajdziecie tutaj), wziąć udział w nowatorskich warsztatach muzycznych, obejrzeć instalacje graficzne oraz wystawę „Park N’ Rock”. Na poniedziałek natomiast zaplanowany jest Le Bal turc, czyli turecki bal! Od 18.00 planowane są warsztaty tańca orientalnego z nauką tureckiego tanga, a o 20.30 rozpoczyna się wielka impreza w klimatach „made in Istanbul”. Koncerty zespołów łączących dźwięki orientalnego folku ze współczesnym rockiem i electro, pokazy tańca brzucha, projekcje filmów tureckich, a na koniec tańce w rytmach „disco folk turc” serwowanych przez instałbulskiego DJ-a, Barisa K.
Festival Sous la plage, Parc André Citroën , Paris 75015. Metro: Javel lub Balard. Więcej informacji o festiwalu oraz program imprez na stronie www.souslaplage.com. Wstęp wolny.

Paris Quartier d’été – od 15 lipca do 9 sierpnia
quartierdeteW środę rozpoczyna się cykl imprez letnich pod hasłem „Paris Quartier d’été”. Przez prawie miesiąc w różnych częściach Paryża (m.in. w parkach Buttes-Chaumont i André Citroën oraz w Ogrodach Tulierskich) będą odbywały się liczne koncerty, wystawy, przedstawienia, warsztaty tańca i pokazy filmów. O co ciekawszych imprezach na pewno jeszcze wspomnę nie raz, póki co szczegóły bogatego programu znajdziecie na stronie festiwalu. Dzisiaj natomiast chciałam zwrócić waszą uwagę na ciekawe przedstawienie w ramach „Quartier d’été”, które będzie można obejrzeć w przyszłym tygodniu. Made in Africa (od 16 do 18 lipca) to kipiący energią spektakl z RPA, wyreżyserowany przez choreografkę Robyn Orlin, łączący między innymi elementy tańca nowoczesnego i isicathamiya, tradycyjne pieśni południowoafrykańskich Zulu. Przedstawienie w Palais Royal jest płatne (18 €), ale podobno warto się wybrać, bo wrażenie niesamowite.
Made in Africa, Palais Royal, Paris 75001. Spektakle 16, 17 i 18 lipca o godz. 22.00. Wstęp: 18 €. Więcej o programie cyklu „Paris Quartier d’été” na stronie www.quartierdete.com.

O Fête Nationale Française we wtorek 14 lipca bynajmniej nie zapomniałam, jednak w dniu rocznicy zdobycia Bastylii w Paryżu dzieje się tyle, że postanowiłam poświęcić na to osobny, odrobinę dłuższy wpis (a przy okazji nikt mnie nie oskarży o brak szacunku dla Wielkiego Narodowego Święta i wrzucanie go do jednego worka ze „zwykłymi” imprezami ;-)).

posted: Kultura, Muzyka, Paryż, Wydarzenia | tagged: , , , , , ,

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.