Paris Rollers! Szybki spacer po Paryżu na ośmiu kółkach

DSC_2164Będąc w Paryżu nie można nie zauważyć sporej ilości ludzi na rolkach jeżdżących po tutejszych ulicach i chodnikach. W stolicy Francji śmiga się (lub w przypadku niektórych nieudolnie toczy ;-)) jak w żadnym innym mieście, zupełnie jakby fala rolkowego szału lat 90-tych nigdy nie przeminęła. Największą ilość ludzi na rolkach można natomiast zobaczyć tu w każdą niedzielę, kiedy to w mieście organizowane są rajdy „Rollers & Coquillages”, na których co tydzień melduje się kilka tysięcy paryskich ośmiokołowców. W końcu zameldowałam się i ja!

Już od kiedy po raz pierwszy w centrum miasta zobaczyłam niedzielnych rollersów w akcji, miałam ochotę się do nich przyłączyć, ciągle jednak brakowało mi odwagi, tudzież umiejętności sprawnego hamowania ;-) Kiedy jednak doczytałam na stronie Rollers & Coquillages, że rajdowa obsługa jest między innymi po to, by bardzo uczynnie użyczać mniej wprawionym uczestnikom swoich pleców w celach „zahamowawczych”, stwierdziłam, że raz Gorącej śmierć i dałam się wyciągnąć na niedzielną wycieczkę, tym bardziej, że trasa w owym tygodniu była wyjątkowo malownicza (od Bastylii, wzdłuż Sekwany, przez Rue de Rivoli, Place Vendôme, Operę i Grand Boulevards, Mostem Aleksandra III do Inwalidów, a potem bulwarami Saint Michel i Saint Germain z powrotem na Bastylię) i – co nie mniej ważne – wyjątkowo płaska!

DSC_2219

DSC_2215

Rollers & Coquillages to darmowa impreza otwarta dla wszystkich – zarówno tych zaawansowanych śmigaczy, jak i nowicjuszy, którzy jako tako potrafią utrzymać rolkową równowagę (moi!). By wziąć udział w rajdzie nie trzeba nawet posiadać rolek – można na miejscu spotkania wypożyć parę wraz z ochroniaczami z Nomades Roller Shop, spod którego rusza wyprawa. Trasa na dany tydzień wybierana jest drogą głosowania na stronie organizatorów spośród kilku propozycji – każda eskapada zaczyna i kończy się na Placu Bastylii i obejmuje od 17 do 22 km przebierania kółkami (od godziny 14.30 do 17.00-17.30). Świetna okazja, by lepiej poznać Paryż i obejrzeć znane miejsca z wyjątkowej perspektywy, bo śmigając po ulicach normalnie niedostępnych dla niezmotoryzowanych (kolumnę rollersów przeprawiają bezpiecznie przez paryskie jezdnie policjanci w wozach – i na rolkach!).

Atmosfera podczas naszej wycieczki była rewelacyjna – i nie sądzę, by ta niedziela była wyjątkiem. Grupy znajomych i nieznajomych rozmawiające „w biegu”, uśmiechnięci, niezwykle uczynni (!) Paryżanie oferujący sobie nawzajem orzeźwiający łyk wody, zatrzymujący się i pomagający nielicznym upadającym – no i do tego tłumy przechodniów i gapiów bijących brawo, robiących zdjęcia i zagrzewających do jazdy z bezpiecznej pozycji przy kawiarnianych stolikach… My trafiliśmy dodatkowo na jubileuszową wyprawę, połączoną z akcją dla Paris vous sourit – podczas postoju na Placu Vendôme daliśmy się nakręcić ekipie TV, pozując w firmowych czerwonych koszulkach jako wielki paryski uśmiech pod kolumną Napoleona.

DSC_2185

Dla mnie niedzielna impreza była strzałem w dziesiątkę – i na pewno w miarę możliwości będę w kolejnych, nawet tych mniej widokowych trasach brała udział. A jak już kiedyś się zrobi ze mnie naprawdę śmigający (i bezkolizyjnie hamujący ;-)) Paris Roller, to może nawet i wybiorę się na imprezę dla zaawansowanych organizowaną w piątkowe wieczory przez organizację o nazwie Pari Roller właśnie – i z pewnością nie omieszkam się tym „na łamach” pochwalić!

DSC_2097

DSC_2154

Więcej zdjęć z naszej rolkowej wycieczki możecie obejrzeć TUTAJ.

INFORMACJE PRAKTYCZNE: Rollers & Coquillages, zbiórka w każdą niedzielę o godz. 14.30 na placu Bastylii (okolice sklepu Nomades Shop, naprawdę ciężko przegapić!). Udział w imprezie darmowy. Wypożyczenie rolek: 6 €, ochraniaczy (komplet): 1 €, kasku: 2 €. Trasę na dany tydzień oraz więcej informacji znajdziecie na stronie www.rollers-coquillages.org.
Pari Roller – rajdy dla zaawansowanych (długość trasy do 30 km) w każdy piątek od godz. 22.00 do 01.00. Więcej informacji oraz trasa na stronie www.pari-roller.com.
W przypadku deszczu rajdy (zarówno niedzielne, jak i piatkowe) mogą być odwołane.

posted: Aktywnie, Paryż, Wydarzenia | tagged: , ,

1 comment

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.