Paryskie wieczory filmowe pod gołym niebem

villetteJuż jutro wieczorem w Parcu de la Villette na ogromnym trawniku przy Hali ruszy Cinema en plein air , czyli miesiąc darmowych pokazów filmów pod gołym niebem. Motywem przewodnim tegorocznej edycji imprezy są les traversées, czyli przeprawy – zarówno te dosłowne, fizyczne podróże do nieodkrytych lądów, jak i te metaforyczne, oznaczające przemiany w życiu lub postrzeganiu rzeczywistości. Na wielkim ekranie w Villette zobaczymy więc plejadę piratów, wagabondów, odkrywców i odmieńców – w programie m.in. „Piraci z Karaibów”, „Hanna-Bi” Takeshi Kitano, „Into the Wild” Seana Penna, „Broken Flowers” Jarmuscha, „Brokeback Mountain” Ange’a Lee, „Amistad” Spielberga, „Mullholland Drive” Lyncha oraz takie klasyki jak „America America” Elia Kazana i „Zawód Reporter” Antonioniego. A oprócz tego kilka ciekawych filmów francuskich oraz perełki z Chin, Maroka, Argentyny i Burkiny Faso (program festiwalu do obejrzenia tutaj, PDF do ściągnięcia tutaj).

Seanse rozpoczynają się o zmierzchu, z reguły między godziną 21.30 a 22.00, dobrym pomysłem jest pojawienie się w Villette wcześniej, nie tylko po to, by zająć dogodne miejsce, ale też by – za przykładem Paryżan – urządzić sobie przedfilmowy piknik. Na miejscu będzie możliwość wypożyczenia pledu i składanych krzeseł w cenie 6,50 €. Festiwal potrwa od 15 lipca do 16 sierpnia, projekcje filmów codziennie oprócz poniedziałków. Wstęp wolny. Wszystkie filmy wyświetlane będą w wersji oryginalnej z francuskimi napisami.

Cinema-au-clair-de-lune_programmeCinema au clair lune to kolejna darmowa inicjatywa filmowa – od 5 do 23 sierpnia w różnych miejscach Paryża będzie można obejrzeć filmy wyświetlane na ścianach starych budynków rozsianych po 11 dzielnicach miasta. Pokazywane będą głównie filmy francuskie (m.in. takich reżyserów jak Jean-Luc Godard, Jean Renoir, Billy Wilder, Claude Berri), a miejsce wyświetlania danego obrazu nie jest bynajmniej przypadkowe – treść danego dzieła ma z założenia nawiązywać do lokalizacji jego projekcji. Na stronie festiwalu znajdziecie szczegółowy program, oraz adresy pokazów. Seanse rozpoczynają się o godzinie 21.30.

posted: Film, Paryż, Wydarzenia, Za darmo | tagged: , ,

2 comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.