Paryż z przewodnikiem – za darmo!

Nie zapomniałam bynajmniej o blogu, ale fala okrutnych upałów, która ogarnęła Paryż sprawia, że wszystko – zwłaszcza mój mózg! – działa teraz na zwolnionych obrotach. Nowe wpisy owszem piszą się, choć nieco wolniej niż nakazuje norma. Zresztą rozglądając się wokół wygląda na to, że nie tylko ja zarzuciłam tymczasowo konstruktywne działania – wydaje się, że cały Paryż nie robi nic innego, tylko siedzi w cieniu kawiarnianych parasoli chłodząc się hektolitrami różowego wina z lodem… W takim upale nic innego i tak robić się nie da…

…chyba, że jest się turystą, który akurat zawitał na parę dni do Miasta Świateł. Niestraszny wtedy upał i skwar, niestraszne klejące się od potu metro – trzeba zwiedzać! Z tymi wszystkimi turystycznymi twardzielami (których determinację naprawdę podziwiam!), chciałam podzielić się czymś, co mam nadzieję zwiedzanie Paryża w te upalne dni choć trochę ułatwi – darmowymi wycieczkami po stolicy Francji z przewodnikiem.

Free Paris Walks to nowa strona internetowa, na której znajdziecie propozycje oryginalnych, tematycznych spacerów po Paryżu, z zacięciem „alternatywnym”. Opisy wycieczek dostępne są jako darmowy plik PDF z mapą, opisem atrakcji i zdjęciami. Motywem przewodnim pierwszego spaceru, którego trasa prowadzi od Placu Pigalle do dworca Saint Lazare jest Paryż „kobiecy” (przewodnik do ściągnięcia tutaj) – planowane są już kolejne trzy prowadzące szlakiem nowoczesnej architektury, street artu oraz historycznych szpitali.

Tym natomiast, którzy pragnęliby po prostu zwiedzić klasyczny Paryż, ze wszystkimi obowiązkowymi punktami jak Notre Dame, Wieża Eiffla i Pola Elizejskie, polecam The Free Paris Tour firmy Sandeman. Jest to ponad 3,5-godzinny spacer z przewodnikiem (tym razem żywym, nie papierowym ;-)), który pokaże wam wszystkie najważniejsze zabytki miasta, najsłynniejsze place, muzea i ogrody – taki turystyczny Paryż w pigułce. Wycieczki wyruszają codziennie spod fontanny na placu Saint-Michel o godz. 11.00, 13.00 i 16.00. Przewodników poznacie po czerwonej koszulce z napisem „New Europe” i młodym wieku, bo w większości to (specjalnie przeszkoleni) studenci tutejszych uczelni. Pamiętajcie o zostawieniu napiwku!

Niestety, by skorzystać z obydwu ofert, trzeba znać język angielski lub kogoś, kto angielski zna i chętnie nam wszystko podczas wycieczki przetłumaczy. Kiedyś, jak skończą się upały, pomyślę o stworzeniu takich spacerów po polsku… kiedyś… A tymczasem – idę po lód ;-)

Free Paris Walks – pliki do ściągnięcia i więcej informacji na stronie freepariswalks.com. Szczegóły na temat The Paris Free Tour znajdziecie na stronie www.newparistours.com

posted: Paryż, Przewodnik, Za darmo | tagged: ,

2 comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.