„city-lit Paris” – idealny przewodnik dla moli książkowych*

city-lit-paris-coverSą ludzie (i to nawet całkiem sporo), którzy przed wyjazdem do lub już w trakcie pobytu w danym miejscu, nawet jeśli jest to szybki kilkudniowy wypad, lubią przeczytać nie tylko turystyczny przewodnik, ale i jakąś książkę, której akcja toczy się tam, gdzie się wybierają. Dobra powieść pozwoli nam poczuć atmosferę i duszę miejsca, wraz z bohaterami wejść pod jego skórę, poznać mało znane fakty, lokalną mentalność i dowiedzieć się o rzeczach godnych zobaczenia, które nie zasłużyły być może na wzmiankę w turystycznych przewodnikach…

Takie czytanie to idea doprawdy zacna, jednak w przypadku, gdy wybieramy się do miejsca mega-popularnego (i nie ma co się łudzić, że stolica Francji do takich miejsc nie należy), może pojawić się mały problem: co konkretnie przeczytać?! Paryż jest podobno najczęściej opisywanym w literaturze światowej miastem, a jak to mówią nasi (Francji i Polski) wspólni sąsiedzi „Wer die Wahl hat, hat die Qual”, czyli w wolnym tłumaczeniu „od nadmiaru można się rozchorować”. Albo – w opisywanym tu przypadku – sięgnąć po pierwszą lepszą książkę, która nam wpadnie w ręce i być może trafić na jakieś okropne, pełne stereotypów i powtarzanych dowcipów z brodą czytadło, których niestety o Paryżu można znaleźć na pęczki (oj, wiem coś o tym, bo przez parę miesięcy przed przeprowadzką tutaj ze Szkocji przeczytałam niemalże wszystko, co było dostępne w licznie reprezentowanej kategorii „emigrujemy do la douce France” w brytyjskich księgarniach!).

Jednak nie obawiajcie się, mole książkowe spragnione „paryskiej” literatury, istnieje formuła, która was bezboleśnie po jej wybojach przeprowadzi! ;-) Ta czarodziejska formuła to „city-lit Paris„, niewielka, licząca 218 stron publikacja, w której znajdziecie fragmenty najlepszych książek z akcją w Paryżu, zarówno tych współczesnych, jak i klasycznych. Podzielone na kategorie, takie jak między innymi „Le Menu”, „Past tense” („Czas przeszły”), „Parisians – famous and not so famous” („Paryżanie – sławni i nie tak sławni”), „Cities of the dead” („Miasta umarłych”) czy „Sex in the City” (tłumaczyć chyba nie muszę ;-)), mamy w tym wyjątkowym, kompaktowym przewodniku po Paryżu wypisy z dzieł ponad 60 pisarzy z całego świata.

Największą zaletą książki jest według mnie jej niesamowita różnorodność. Jej redaktorki, Heather Reyes, na pewno nie można oskarżyć o literacki snobizm lub stronniczość. Na kartkach przewodnika znajdziemy więc autorów mniej lub bardziej udanych czytadeł (Stephen Clarke, Joanne Harris, Kate Mosse, Cara Black i jej paryskie kryminały), cenionych przedstawicieli francuskiej powieści współczesnej (chociażby Murriel Barbery i jej „Elegancję jeża” czy fragment „Gare du Nord” Abdelkader Djemai), wielkie nazwiska literatury francuskiej i światowej (m.in. Collette, Marcel Proust, George Orwell, Gustave Flaubert, Jean Rhys, Julio Cortazar) obok reprezentantek typowego chick-litu (z akcją w Paryżu, a więc w wersji hardcorowej! ;-)), a także historyków, filozofów (bo Paryż bez egzystencjalistów nie miałby przecież sensu!), bajkopisarzy (Hans Christian Andersen), bloggerów (petite anglaise) i muzyków (mój ukochany Alex Kapranos z grupy Franz Ferdinard). Zresztą, nie będę tak wymieniać w nieskończoność, zajrzyjcie sami do fragmentu książki udostępnionego w sieci.

„city-lit Paris” można traktować jako cel sam w sobie, czyli mój tytułowy „przewodnik po Paryżu dla moli książkowych”, lub jako swego rodzaju katalog pełen mniej lub bardziej smakowitych kąsków z szerokiej gamy książek ze stolicą Francji w roli głównej, których możemy spokojnie posmakować zanim zdecydujemy, na które z nich mielibyśmy ochotę w całości. Ja swój egzemplarz dawkuję sobie powoli i po kawałku, zaznaczając przy okazji pozycje, które koniecznie muszę przeczytać, jak i te, które raczej będę omijać z daleka… Przy okazji dowiaduję się całkiem sporo ciekawych rzeczy o tym mniej znanym, czasem niewidocznym gołym okiem Paryżu, jego przeszłości, mieszkańcach, zwyczajach i dziwactwach. A jako bonus specjalny mam przegląd literatury francuskiej w pigułce! ;-)

Przewodnik literacki po Paryżu był pierwszym w serii wydawanej przez Oxygen Books, od tego czasu ukazał się też „city-lit London” (na który mam zresztą wielką ochotę!), a niedługo będzie można kupić kolejne wydania poświęcone Dublinowi, Amsterdamowi i Berlinowi. Tym, którzy lubią taką „literacką turystykę”, polecam nie tylko same publikacje, ale też wizytę w the city-lit cafe – czyli na świetnym blogu wydawnictwa, gdzie oprócz najnowszych informacji o przewodnikach, znajdziecie mnóstwo ciekawych wpisów na temat nowości książkowych i wokół-literackich zagadnień związanych z każdym z przewodnikowych miast. Warto zajrzeć!

* przynajmniej dla tych czytających po angielsku ;-)

posted: Książki, Paryż, Przewodnik | tagged: ,

7 comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.