Kalendarz paryski (od 15.08 do 22.08)

Coś jest takiego w tym sierpniowym, wyludnionym Paryżu, co sprawia, że miejscami przypomina on teraz bardziej małe miasteczko niż europejską metropolię…. Nie mówię o centrum, wielkich muzeach i słynnych zabytkach – te miejsca żyją swoim własnym życiem praktycznie przez cały rok. Ale wystarczy już zejść ze szlaku wytyczonego przez Przewodnik, by zastać całkiem inne miasto, gdzie również atrakcje kulturalne mają w sobie coś „małomiasteczkowego”. Popatrzcie zresztą sami, oto kilka propozycji na najbliższy tydzień:

suitejump.mypix.comNa pierwszy ogień idzie konkurs w skakaniu na materacu pod paryskim ratuszem… Codziennie od 10.30 do 19.30, można się powyżywać na wielkim materacu, który ma za zadanie umożliwić amatorom skakania po łóżkach powrót do zakazanej zabawy z dzieciństwa. A przy okazji dać się sfotografować i a nuż wygrać konkurs na najlepsze zdjęcie z „sypialnianego” skakania organizowany przez SuiteJump.com. Skaczemy do 20 sierpnia.

ete-du-canalTrochę dalej od tych wielkomiejskich atrakcji centrum ;-), w dalekiej 19. dzielnicy swoje święto obchodzi Canal de l’Ourcq. L’été du Canal potrwa jeszcze do końca sierpnia, w ramach świętowania lata nad kanałem można wziąć udział w różnych imprezach, niektórych naprawdę godnych polecenia, zwłaszcza dla tych, którzy chcieliby poznać Paryż mniej oklepany, trochę inny i pozaprzewodnikowy, i kto wie, może nawet (!) zapuścić się na jego przedmieścia… Na przedmieścia możecie się zapuścić na przykład na pokładzie navettes fluviales, czyli wycieczkowych statków, które startują z plaży nad Bassin de la Villette i płyną przez Parc de la Villette kanałem w górę, aż do Aulnay-sous-Bois za Paryżem. Ciekawa alternatywna dla tych, którzy nie chcą zaliczać kolejnego rejsu po Sekwanie, tym ciekawsza, że cena takiej wycieczki to całe… 1 € (słownie: jedno euro)! Więcej informacji, trasę oraz rozkład jazdy statków znajdziecie tutaj. Tym z bardziej imprezowo-towarzyską dyspozycją, którym samo pływanie po kanale może wydać się nudne, proponuję udział w pływających balach na statkach organizowanych w każdą niedzielę do końca sierpnia. Francuskie przyśpiewki, tańce (a może i hulanki i swawole) i bratanie się z autochtonami na trzystumetrowym pływającym parkiecie. W najbliższą niedzielę od 15.30 do 19.30 w Bobigny, w kolejne dwie w parku de la Villette. Więcej informacji o balach tutaj, o całym festiwalu tutaj, natomiast dla tych, którzy nie czytają po francusku, tutaj link do angielskiej wersji strony L’été du Canal.

classique-au-vertI na koniec tym, którzy wolą klimaty mniej ludyczne, a bardziej klasyczne, proponuję festiwal Classique au Vert na przeciwnym krańcu miasta, w Parc Floral w Bois de Vincennes. W każdy weekend aż do 20 września w tym wyjątkowo ładnym paryskim parku można posłuchać koncertów muzyki poważnej „na zielonej trawce”. W programie występy nie tylko muzyków francuskich, będą również goście z Andaluzji i Buenos Aires. Tutaj znajdziecie szczegółowy program koncertów oraz dodatkowe informacje o imprezie. Dojazd metrem do Château de Vincennes, koncerty zaczynają się o godzinie 16.00, bilet wstępu do parku: 5 €.

posted: Aktywnie, Muzyka, Paryż, Wydarzenia | tagged: , , , , , ,

4 comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.