Kalendarz paryski (od 29.08 do 05.09)

Dzisiaj zapraszam Was na dwie imprezy: muzyczno-filmowy „super-coolowy” ;-) festiwal w Parcu Buttes Chaumont oraz egzotyczne hinduskie święto bogini Ganesh…

silhouette_festivalTo już ostatni darmowy plenerowy festiwal tegorocznego paryskiego lata… Silhouette Courts Métrages to tydzień (od 29 sierpnia do 6 września) koncertów i pokazów filmów krótkometrażowych w niepowtarzalnej scenerii Parku Buttes Chaumont. Ci, którym brakuje wieczornych pokazów filmowych w Villette, będą mogli pocieszyć się codziennymi projekcjami w sąsiednim parku. Przegląd krótkich form o szerokiej tematyce, które jednocześnie walczą o główną nagrodę w międzynarodowym konkursie, dodatkowo pozwoli publiczności odkryć nie tylko najnowsze trendy w krótkim metrażu, ale też najbardziej obiecujące gwiazdy niezależnej paryskiej sceny muzycznej. Każdy wieczór rozpoczyna się bowiem koncertem o godzinie 19.30 – w programie prawdziwy gatunkowy misz-masz: hip hop, blues, rock, pop, muzyka brazylijska, elektro, chanson oraz – uwaga! – muzyka słowiańska w wykonaniu młodej Paryżanki polskiego pochodzenia, Aldony Nowowiejskiej (cały program koncertów znajdziecie tutaj). Pokazy filmów zaczynają się o zmierzchu, o godzinie 21.30 – zainteresowanych szczegółami programu odsyłam tutaj. Prawdziwi pasjonaci gatunku będą dodatkowo mogli wziąć udział w pokazach konkursowych i pozakonkursowych prac oraz spotkaniach z ich twórcami, które organizowane są każdego dnia trwania festiwalu w Le Carré de Baudouin i La Bellevilloise (pasjonatów odsyłam po więcej informacji tutaj :-)).
Wieczorne koncerty i seanse: Parc des Buttes Chaumont, wejście od Place Armand Carrel, metro Laumière. Start godz. 19.30, wstęp wolny. Dodatkowe pokazy filmów: La Bellevilloise, 19-21 rue Boyer, Paris 75020 oraz Le Carré de Baudouin, 119 rue de Ménilmontant, Paris 75020. Wstęp: 5€. Więcej informacji i szczegółowy program na stronie festiwalu.

fete-de-ganeshKolejna propozycja jest z zupełnie innej beczki – mianowicie z beczki hinduskiej. W niedzielę, 30 sierpnia będziecie mogli wziąć udział w egzotycznym Fête de Ganesha, festiwalu organizowanym już po raz 14-ty przez hinduską społeczność Paryża. Celebracje ku czci bogini Ganesh rozpoczną się procesją wyruszającą o godzinie 11.00 spod Sri Manicka Vinayakar Alayam Temple w osiemnastej dzielnicy. Widzowie mogą spodziewać się hinduskiej muzyki, tradycyjnych tańców i rytuałów, feerii barwnych kostiumów oraz… tysięcy roztrzaskiwanych ku czci bogini kokosów. (Doczytałam właśnie, że Ganesh patronuje pomyślności w biznesie – ciekawa jestem, czy nasze polskie powiedzenie „zbijać kokosy” ma coś z tym rytuałem wspólnego… ;-)) Trasa procesji prowadzi głównie przez wielokulturową osiemnastą dzielnicę Paryża, czas trwania przewidziany jest na cztery do pięciu godzin. A na zachętę (jakby te kokosy nie wystarczyły! ;-)) wstawiam krótki filmik z zeszłorocznej procesji:

Start spod Świątyni z 72, rue Philippe de Girard 75018 Paris o godzinie 11.00. Metro: Max Dormoy lub La Chapelle. Więcej informacji na temat festiwalu tutaj.

posted: Kultura, Paryż, Wydarzenia, Za darmo | tagged: , , , ,

2 comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.