Paryż dla Was! Właśnie rzucili – za darmo! ;-)

paris for youDrodzy Państwo! Niniejszym donoszę, że Szacowne Biuro Turystyki Miejskiej Miasta Paryża (czy jakoś tak ;-)) udostępniło właśnie najnowszą edycję swoich darmowych przewodników wszystkim potrzebującym. Na stronie-na-której-Paryż-się-do-Was-uśmiecha (aka Paris vous sourit) znajdziecie ni mniej ni więcej tylko siedem spacerów tematycznych po owym Uśmiechającym Się Mieście, podanych jako pliki PDF, którymi możecie się poczęstować – za darmo. Każdy spacer stanowi część przewodnika „Paris est à vous!” (znanego również jako „Paris for you!” w wersji anglojęzycznej i niestety nieznanego jeszcze jako „Paryż dla Was!” w języku Mickiewicza), którego najnowszą papierową edycję na sezon 2009/2010 można już dostać w punktach informacyjnych Paryża, jak i wielu innych, często dość przypadkowych miejscach. Przewodnik w całości, rozdział po rozdziale, możecie ściągnąć tutaj. Możecie też skorzystać z opcji à la carte, gdzie w zależności od chętek i upodobań, do wyboru macie spacerowanie po:

Monumental Paris czyli Paryżu monumentalnym. To spacer w splendorze i z rozmachem szlakiem Wieży Eiffla, Trocadero, Pałacu Inwalidów, Pól Marsowych – do ściągnięcia tutaj.

Mythical Paris czyli Paryżu mitycznym i legendarnym, trasą wiodącą między innymi przez Plac Concorde, Luwr, Pola Elizejskie i Ogrody Tulierskie. Spacer do ściągnięcia tutaj.

River Seine Paris czyli Paryżu nadsekwańskim, wzdłuż lewego i prawego brzegu, przez wyspy, przystanie i nadbrzeża. Przewodnik do ściągnięcia tutaj.

Village Paris czyli Paryżu „wiejskim”. Mowa tu urokliwych, klimatycznych zakątkach Paryża takich jak Montmartre, Batignolles, oraz okolice placu Pigalle, które żyją swoim własnym, nie całkiem wielkomiejskim rytmem. Plik do ściągnięcia tutaj.

Timeless Paris czyli Paryżu wiecznym. Katedry i kościoły, rzymskie ruiny i średniowieczne wykopaliska. Dzielnica Łacińska, Ile de la Cite, Ile Saint Louis, Jardin des Plantes – spacer po miejscach, gdzie na plecach czuć wieczny oddech historii do ściągnięcia tutaj.

Trendy Paris czyli Paryżu w wersji trochę bardziej „na czasie”. Centrum Pompidou, Muzeum Picassa, Les Halles oraz kreatywne i tętniące życiem Marais. A po drodze oryginalne butiki i najmodniejsze lokale na nocne imprezy. Trasa do ściągnięcia tutaj.

People’s Paris czyli Paryżu ludu roboczego ;-) A dokładnie spacer trasami, jakimi spacerują zwykli Paryżanie, czy ci protestujący podczas licznych strajków i demonstracji między Bastylią a Republiką, czy ci maszerujący wieczorami do nocnych klubów i barów w rejonie Placu Bastylii, czy w końcu ci odwiedzający groby mniej lub bardziej zasłużonych Paryżan na cmentarzu Pere Lachaise. Plik do ściągnięcia tutaj.

Trasy spacerów zwracają uwagę na miejsca, które czesto pomijane są w standardowych przewodnikach. Radzę też przeczesać stronę Paris vous sourit, znajdziecie tam dodatkowe informacje o imprezach i wydarzeniach kulturalnych w opisywanych okolicach oraz szczegóły konkursu fotograficznego, w którym wszyscy, którzy do końca sierpnia nadeślą zdjęcia w powyższych kategoriach tematycznych, będą mieli szansę na wygranie atrakcyjnych nagród.

A gdybyście po drodze chcieli coś zjeść, wspomniane wyżej Szacowne Biuro służy pomocą w postaci przewodnika Paris Gourmand 2009 – 2010, w którym znajdziecie mnóstwo przydatnych smakoszom i ludziom głodnym adresów. O przewodniku pisałam ciut więcej tutaj.

Drodzy Państwo, dziękuję za uwagę i życzę miłego ściągania plików, czytania i zwiedzania! :-)

EDIT: Z rozpędu podałam linki do dokumentów i stron po angielsku, jeśli jednak ktoś dziwnym trafem wolałby zwiedzać Paryż z przewodnikiem po francusku, wersję française znajdziecie tutaj. Linków do indywidualnych podstron spacerów na serwisie Paris vous sourit już nie podaję – zakładam, że ktoś, kto biegle posługuje się tym trudnym językiem, jest na tyle inteligentny, że sam będzie sobie w stanie wszystko, co potrzebne tamże znaleźć ;-)

posted: Konkursy, Paryż, Przewodnik, Za darmo | tagged: , , ,

1 trackback

Paryż za darmo | Blog Tanie Loty
11/06/2010 o 10:25

14 comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.