Kalendarz paryski (od 19.09 do 26.09)

festivaliledefranceFestival d’Ile de France – do 11 października
Festiwal Ile de France w przeciwieństwie do innych paryskich festiwali wykracza dość daleko poza Boulevard Péripherique, obejmując swym zasięgiem całą aglomerację. Od połowy września do 11 października w mniej lub bardziej znanych zabytkowych obiektach (włączając te niedostępne normalnie dla publiczności) w Paryżu i na przedmieściach zaplanowano 33 zróżnicowane gatunkowo koncerty, przedstawiające niesamowitą plejadę artystów z całego świata (zespołów, orkiestr i solistów). Program tegorocznej edycji celebruje kobiecość w muzyce i czerpie inspiracje z tak legendarnych postaci jak Maria Magdalena czy Salome. Z hasłem „Elles… musiques au féminin” festiwal może być postrzegany jako świetny akompaniament muzyczny do wspominanej już kiedyś przeze mnie, rewelacyjnej wystawy [email protected].
Więcej informacji, ceny biletów oraz lista koncertów na stronie www.festival-idf.fr.

ateliersaffichePortes Ouvertes des Ateliers de Ménilmontant – od 25 do 28 września
Zachwycona majowym drzwiami otwartymi atelier artystów w Belleville, z przyjemnością przeczytałam informację o tym, że podobna impreza planowana jest na przyszły tydzień w sąsiednim Menilmontant. Przez cztery dni między godziną 14.00 a 20.00, miłośnicy sztuki będą mogli wścibić nosa za kulisy pracowni artystycznych, porozmawiać z twórcami i być może nawet zaopatrzyć się w ich prace. Program imprezy z udziałem 150 artystów, choć mniejszy skalą niż ten w Belleville, zapowiada się niezwykle ciekawie. Oprócz wystaw organizatorzy proponują też publiczności dwa darmowe spektakle teatralne w ostatni wieczór Portes Ouvertes – tutaj znajdziecie plik PDF ze szczegółowymi informacjami i programem na temat imprezy do ściągnięcia.
Portes Ouvertes des Ateliers Menilmontant, 25, 26, 27 i 28 września, adresy punktów informacyjnych i mapa uczestnicących lokali na stronie ateliersdemenilmontant.org

fete-jardins-paris-2009Fête des Jardins 2009 – 26 i 27 września
W ten weekend w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można za darmo obejrzeć od środka szereg zabytkowych paryskich instytucji i budynków – tydzień później natomiast prezentować się zainteresowanym będą paryskie parki i ogrody. Fête des Jardins to impreza o tyle ciekawa, że zwraca uwagę na to, czego wielu mieszkańcom w Paryżu często brakuje – zieleń w stolicy Francji. Imprezy organizowane w przyszły weekend praktycznie we wszystkich paryskich parkach mogą być gratką dla pozbawionych możliwości oddania się na codzień swojej pasji ogrodnikom-amatorom. Święto botaniki i roślinek być może nie brzmi jak najbardziej ekscytująca impreza, jednak ci, którzy skazani są na codzień na ubogi w dziką przyrodę Paryż, prawdopodobnie dni ogrodów docenią ;-) Program imprez w poszczególnych ogrodach i parkach znajdziecie tutaj.

posted: Kultura, Paryż, Wydarzenia

5 comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.