Kalendarz paryski (od 26.09 do 03.10)

Dzisiaj pokieruję się zasadą, że liczy się nie ilość, a jakość – będzie tylko o jednym wydarzeniu, za to takim, którego nie powinien przegapić nikt, kto będzie w Paryżu w przyszły weekend…

Nuit Blanche (Biała Noc) – w nocy z 3 na 4 października
Nuit_Blanche_2009W następną sobotę o godzinie 19.00 Paryż przeistoczy się na 12 godzin w wielką galerię sztuki. Muzea, kina, teatry, galerie pozostaną otwarte przez całą noc dla tysięcy odwiedzających, oprócz tego w różnych punktach miasta odbywać się będą wydarzenia artystyczne zaplanowane specjalnie na tę okazję.

Tegoroczna edycja Paryskiej Białej Nocy skupia się wokół trzech miejsc – parku Buttes Chaumont w dziewiętnastej dzielnicy, Chatelet-Marais w samym centrum miasta oraz Dzielnicy Łacińskiej na Lewym Brzegu. Wokół tych miejsc rozsiane będą specjalne projekty artystyczne wykonane specjalnie na tę jedną noc przez zaproszonych do akcji artystów (kliknijcie na poszczególne linki powyżej, by zobaczyć dokładne umiejscowienie wystaw i projektów na mapie). Biała Noc wykroczy również poza centrum Paryża – pod hasłem Paris Metropole do imprezy przyłączą się również przedmieścia stolicy.

W sumie w tę noc będzie można zobaczyć trzydzieści projektów przygotowanych specjalnie z tej okazji oraz ponad 60 wydarzeń partnerskich – wystaw, przedstawień i koncertów, które podczas Nuit Blanche dostępne będą dla publiczności przez całą noc. Nie będę się rozpisywać szczegółowo o programie, jest tego bowiem tak dużo, że nawet nie warto zaczynać ;-) Organizatorzy imprezy przygotowali świetną stronę internetową, na której znajdziecie wyczerpujące informacje o programie, możecie też ułożyć swoją indywidualną trasę zwiedzania według miejsca lub według interesujących was artystów. Możecie też ściągnąć szczegółowy program nocnych imprez (57 stron!) w pliku PDF. Więcej informacji na stronie www.nuitblanche2009.com, oraz w wersji audio dla tych, którzy znają francuski tutaj:

Warto zarwać sobotnią noc, by wziąć udział w tej całonocnej, jakże kulturalnej imprezie i święcie sztuki współczesnej – a ci, którzy dotrwają do końca imprezy, w niedzielę o 7 rano, podobno zostaną tradycyjnie uraczeni „śniadaniem na trawie” przed lokalnym ratuszem :-)

posted: Kultura, Paryż, Wydarzenia, Za darmo | tagged: , , , , ,

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.