(Frywolny) kalendarz paryski (od 07.11 do 14.11)

No. Wróciłam na moje blogowisko, choć do połowy grudnia wciąż w ograniczonym wymiarze czasowym, ale zawsze to lepsze niż cold turkey, jak to mawiają Anglosasi, czy – jak to mawiają nieowijający w bawełnę Polacy – nic. Przez ostatnie parę tygodni niemalże przyrosłam do komputera i nawet nie zauważyłam, że w międzyczasie tu w Paryżu mieliśmy parę zmian pór roku (Szkocja się przy tym chowa!) – i całkiem sporo całkiem rewelacyjnych wydarzeń kulturalno-artystycznych, które przeszły mi koło nosa. No nic to, mówi się trudno, podnosi ów nos do góry i próbuje znaleźć coś, czego może uda się nie przegapić w najbliższym tygodniu ;-)

brigitte_bardot_exhibition_posterExposition Brigitte Bardot – do 31 stycznia 2010
Po okresie (przymusowej) abstynencji obcowanie z kulturą zaczynamy na wszelki wypadek dosyć „lajtowo” – od wystawy poświęconej „życiu i twórczości” boskiej Brigitte Bardot. We wrześniu aktorka (a wraz z nią cala Francja) hucznie obchodziła 75-te urodziny i ta eskpozycja została zorganizowana właśnie z okazji tego jubileuszu. Wystawa dokumentuje szczegółowo życie Bardotki jako aktorki, modelki, matki, żony i kochanki (ostatnie dwie pozycje na liście zasłużyły nawet na osobną salę) w „czasach beztroski” (tytułowe „les années insouciance”). Zdjęcia, plakaty, kreacje, ulubione przedmioty użytku codziennego, a nawet dokładna replika pokoju aktorki z czasów jej dzieciństwa – fani seksownej blondynki okocim spojrzeniu na pewno się nie zawiodą. Ba, będą mogli nawet zabrać ze sobą do domu ułamek bardotkowego glamour’u bądź to zaopatrując się w tematyczny gadżet w muzealnym sklepie, bądź to robiąc sobie zdjęcie w jednej ze słynnych fryzur aktorki w specjalnym, tanim (2 euro!) kiczowatym fotomatonie.
Wystawa do 31.01.10 w MA 30 – Espace Landowski, 28 avenue André-Morizet in Boulogne-Billancourt. Wstęp: 11 €. Codziennie od 11.00 do 19.30. Nieczynne od 25.12 do 01.01. Więcej informacji na stronie www.expobrigittebardot.com .

GalerieslafayettechocolatCzekolada w Galeries Lafayette – czwartek, 12 listopada
W najbliższy czwartek wieczorem miłośnicy czekolady powinni koniecznie wybrać się do Galeries Lafayette, gdzie ośmiu najsłynniejszych francuskich mistrzów czekolady będzie prezentowało swoje fantazyjne kreacje, podpisywało książki oraz zapraszało publiczność do degustacji czekoladowych cudów. Już przy wejściu do najsłynniejszego domu handlowego Paryża przywitani zostaniecie ręcznie wykonanym czekoladowym kwiatem z La Maison Dalloyau, a po przekroczeniu progu sklepu będziecie mogli zapolować na dużo więcej smakołyków, którymi mistrzowie porozstawiani w strategicznych punktach galerii będą częstować czwartkowych zakupowiczów (parę podpowiedzi na temat tego, gdzie upolować darmową czekoladę znajdziecie tutaj). Impreza jest częścią cyklu Noël gourmand (tak kochani, Święta zbliżają się nieubłagalnie!) odbywającego się obecnie w Galeries Lafayette. Udanych łowów! ;-)
Galeries Lafayette, 40, blvd Haussmann, 75009 Paris. Czwartek, 12.11 od 17.00 do 21.00.

I na tym chyba skończę paryski kalendarz na ten tydzień, bo szczerze mówiąc bardzo podoba mi się fakt, że niezamierzenie wyszedł mi z tego miks iście babski i różowy… co widać już po zdjęciach! To ewidentny efekt wytężonej pracy i nauki podczas ostatnich tygodni – mój mózg domaga się luzu! Chyba z rozpędu poczytam w ten weekend jakiegoś chic lita, tym bardziej, że na półce czeka taki jeden bardzo odmóżdżający, w dodatku z akcją w Paryżu (o paryskiej kurtyzanie, podobno tak zły i kiczowaty, że aż fascynujący – jak przeczytam to będzie recenzja!). A po bardziej ambitne kulturalne rozrywki zapraszam w przyszłym tygodniu :-)

posted: Kulinarnie, Paryż, Wydarzenia, Wystawy | tagged: ,

6 comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.