Kalendarz paryski (od 14.11 do 21.11)

salon_du_vintageSalon du Vintage – 14 i 15 listopada
Jeśli Paryż to mekka dla miłośników vintage, ten weekend może być dla nich odpowiednikiem corocznego hadżdż. Ci, którzy lubią polować na starocie (ciuchy, meble, akcesoria) powinni odbyć małą pielgrzymkę na Boulevard Saint-Germain, gdzie już za parę minut w stylowych wnętrzach Hôtel particulier rozpocznie się czwarta edycja Salon du Vintage. Kuratorzy imprezy starannie przeselekcjonowali każdy wystawiany na sprzedaż przedmiot i kawałek ciuszka tak, by wpasował się w tegoroczny motyw przewodni imprezy – le passé révisité . Temat powrotów do przeszłości (lub powrotu przeszłości) nie tylko zilustruje, co oznacza tak modny ostatnio 'vintage’ dla współczesnych projektantów, pokazując inspiracje i reinterpretacje trendów z poprzednich dekad we współczesnej modzie i wzornictwie. Na bardziej praktycznej płaszczyźnie pozwoli też odwiedzającym upewnić się, że ewentualnie zakupione podczas targów fatałaszki nie będą modowym faux pax – co jest dość ważne, biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy w czasem wręcz przesadnie zwracającym uwagę na stylowe wpadki Paryżu ;-)
Salon du Vintage, 180A Boulevard Saint Germain, 75006 Paris. Metro: Saint Germain des Pres. 14 i 15 listopada, od 10.00 do 20.00. Wstęp: 7 euro. Więcej informacji tutaj.

AAA_affiche_09Portes Ouverts d’Anvers aux Abbesses – do 15 listopada
Ci, którzy od czasu do czasu zaglądają na tego bloga, powinni już wiedzieć, że imprezy typu „drzwi otwarte w pracowniach artystycznych” należą do moich ulubionych paryskich wydarzeń kulturalnych. Całe szczęście w tym przysłowiowym mieście artystów imprez tego typu jest sporo – jedna z nich trwa właśnie w ten weekend w 18-tej i 9-tej dzielnicy. W ramach Portes Ouverts d’Anvers aux Abbesses malarze, fotograficy, graficy i rzeźbiarze pracujący między tymi dwoma punktami miasta zapraszają odwiedzających w swoje podwoje – można będzie zajrzeć do pracowni, pooglądać dzieła, porozmawiać z artystami, ba! nawet kupić ich prace (to opcja wiedzania pracowni w wersji „lux” ;-)), a przy okazji przekonać się, że ów słynny „artystyczny Paryż” na szczęście jeszcze istnieje i nawet nie do końca się skomercjalizował.
Portes Ouvertes d’Anvers aux Abbesses, Accueil à l’Oeil du Huit, 8 rue Milton, 75009 Paris. Sobota, 14.11 i niedziela, 15.11 od godz. 11.00 do 20.00. Wstęp wolny. Więcej tutaj.

paris_photo_kheops_khaloParis Photo 2009 – od 19 do 22 listopada
To impreza, na którą czekam z niecierpliwością i która, z tego co słyszałam jest istną gratką dla miłośników fotografii. W tym roku dodatkową atrakcją jest akcent na fotografię krajów arabskich i Iranu (kulturowo ten region fascynuje mnie od lat). Centralnym punktem Paris Photo jest Carouselle de Louvre, gdzie obejrzeć można najlepsze fotografie XIX i XX wieku, ale zasięg imprezy jest ogólnoparyski – w wystawach towarzyszących biorą udział aż 83 paryskie galerie! Ci, którzy lubią statystyki, na stronie imprezy dowiedzą się o 500 fotografach z 23 krajów i 38 tysiącach odwiedzających (OK, ta informacja może akurat skutecznie niektórych odstraszyć ;-)). W tym roku w imprezie wezmą udział artyści z 7 nowych państw, w tym właśnie parę krajów arabskich. Dodatkowo na stronie Paris Photo 2009 znajdziecie linki do odbywających się właśnie ekspozycji fotografii z państw regionu, włączając rewelacyjną wystawę przedstawiającą historię fotografii irańskiej Histoire:165 ans de Photo en Iran w muzeum Quai Branly. Na Paris Photo 2009 zamierzam się wybrać i tutaj na blogu moje wrażenia opisać – choć sądząc po mojej blogowej (nie)aktywności ostatnio istnieje prawdopodobieństwo, że te ambitne plany nie zostaną zrealizowane… Wszystkim tym więc, którzy chcą wiedzieć, jak było radzę: nie liczcie na mnie – jeśli możecie, wybierzcie się sami! ;-)
Paris Photo 2009, od 19 do 22 listopada w Caroussel de Louvre i innych punktach miasta. Wstęp od 7,50 do 15 € (karnet 4-dniowy). Więcej informacji na stronie www.parisphoto.fr.

posted: Moda, Paryż, Sztuka, Wydarzenia, Wystawy

5 comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.