Kalendarz paryski – przedświąteczny

illuminationschampselyseesOkres przedświąteczny w Paryżu to czas kiedy „everything is illuminated” – dosłownie. Ulice skrzą się kolorami światełek na niemal wszystkich drzewach i budynkach, do tego atrakcyjne, zaprojektowane przez pierwszą ligę witryny w Grand Magasins na Boulevard Haussman, diabelski młyn na Placu Concorde oraz jarmarki świąteczne z tradycyjnymi drewnianymi budkami i grzanym winem na każdym kroku. Tak przynajmniej przywitał mnie przedświąteczny Paryż w zeszłym roku, w tym roku muszę wierzyć na słowo mediom i znajomym, sama jeszcze nie miałam okazji wybrać się na długi wypad do centrum, by podziwiać tę szaloną świąteczną feerię w Mieście Świateł. Zaległości te mam nadzieję jednak nadrobić choć częściowo w ciągu najbliższych dziesięciu dni – a lista przedświątecznych potencjalnych rzeczy do zaliczenia jest dość długa…

haussmanZaczniemy komercyjnie (a więc zgodnie z duchem świątecznym ostatnich lat ;-)) od vitrines et façades Grand Magasins, czyli wielkich domów handlowych na Boulevard Haussman. Po zeszłorocznej „Chanel w kosmosie” kreacji samego mistrza Lagerfelda, tegoroczne wystawy sklepowe w Galeriach Lafayette i Printemps wydają się bardziej tradycyjne (uwagę zwraca istny nawał zwierzaków – pluszowe misie, króliczki i… gęsi, oraz tak modne w tym sezonie w Paryżu motywy rosyjskie). Tutaj znajdziecie parę fotek dekoracji, w których swój udział mieli między innymi Jean-Paul Gaultier, Kenzo, Marc by Marc Jacobs, Maje i Zadig & Voltaire. Więcej informacji na temat projektów znajdziecie natomiast tutaj.

ladefenseParyskie Marché de Noël na pewno warte są odwiedzenia, chociażby ze względu na serwowane tu „swojskie” francuskie przysmaki i pyszne vin chaud (grzane wino). Najbardziej znany chyba jest jarmark świąteczny na Polach Elizejskich, drewniane budki ze świątecznym kiczem znajdziecie też między innymi na placu Saint-Sulpice i Saint-Germain des Pres oraz (w wersji miniaturowej) na Montmartre. Moim ulubionym jarmarkiem świątecznym jest natomiast ten na La Defense z surrealistycznym kontrastem tradycyjnych świątecznych budek na tle nowoczesnych wieżowców. Poza tym znajdują się tam stoiska z najpyszniejszym francuskim „chłopskim jadłem” jakie można uświadczyć w Paryżu na świeżym zimowym powietrzu. Jarmarki otwarte są do 28 grudnia, więcej na temat znajdziecie tutaj.

Ice_Magic_Paris_Do 28 grudnia w Jardins des Champs Elysees można też obejrzeć wystawę Ice Magic na której zebrano ponad 50 gigantycznych rzeźb z lodu przedstawiających między innymi najsłynniejsze zabytki Paryża oraz kopie klasycznych dzieł (Rodin w lodzie, anyone?). Tutaj możecie obejrzeć kilkanaście fotografii oraz filmik z wystawy, oraz przeczytać ciekawy tekst o lodowych artystach. Jeśli artykuł Alexandra Rosa Was zachęci ubierzcie się ciepło (w namiocie wystawowym jest -6 stopni!) i zaopatrzcie w 12 euro na bilet.

Tyle na dzisiaj. Że niby kiczowato? W końcu to święta! ;-) A jakby Wam było tego kiczu mało to obejrzyjcie sobie jeszcze ten klip z otwarcia sezonu świątecznego na Champs Elysees – uroczyste inauguracji dokonał nikt inny jak Szanowni Państwo Mickey i Minnie Mouse! Ha!

posted: Paryż, Wydarzenia

1 trackback

Przedświąteczny Paryż
09/05/2010 o 16:53

10 comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.