Sylwester w Paryżu – w końcu!

Noc sylwestrowa na ulicach Paryża to z pewnością jedna z najbardziej przereklamowanych „atrakcji” świata. Kto choć raz witał Nowy Rok w tłumie na Polach Elizejskich czy Marsowych, ten wie, że Paryżanie nie bardzo starają się o to, by zapewnić setkom tysięcy marznących pod zimowym niebem gości jakiekolwiek atrakcje. Sama miałam okazję doświadczyć sylwestrowego ulicznego Paryża w zeszłym roku i muszę przyznać, że najbardziej zabawowa atmosfera panowała… w metrze, które dowiozło mnie i dziki tłum ludzi pod Łuk Triumfalny kilkanaście minut po północy (z powodu tłoku pociąg stał na każdej stacji dobre parę minut, w związku z czym szampany i pierwsze toasty wystrzeliły o północy w ściśnięty tłum w wagonach – co było zdecydowanie oryginalnym sposobem na przywitanie Nowego Roku ;-)).

Po wydostaniu się na słynne oświetlone tysiącami światełek Pola Elizejskie mojemu rozczarowaniu nie było granic, zwłaszcza, że przy wyjściu dałam sobie naiwnie zarekwirować butelkę szampana… Nie działo się nic, poza tłumem spacerowiczów oraz czającymi się na późniejszą rozróbę grupkami młodych gniewnych z narodowymi flagami – ani jednego fajerwerka, ani występu żadnej lokalnej półgwiazdy (a w moim poczciwym Wrocławiu na Rynku grała Doda i Modern Talking! ;-)). Postaliśmy w tym tłumie 10 minut, zrobilismy zdjęcie i udaliśmy się na ciąg dalszy imprezy w domu. Przynajmniej mieliśmy taką opcję – żal mi tylko było turystów specjalnie przyjeżdżających na tę okazję autokarem z drugiego końca Europy…

W tym roku jednak wszyscy, którzy zapłacili ciężkie pieniądze za to, by doświadczyć „magicznego Sylwestra na ulicach Paryża” mają szansę w końcu nie czuć się zrobieni w balona! Oto bowiem Miasto Świateł postanowiło zainwestować dodatkowo w fajerwerki oraz laserowe projekcje, które zostaną wyświetlone o północy na Wieży Eiffla. Jeśli show będzie choć trochę dorównywał temu, co zaprezentowało nam Szanowne Merostwo w Święto 14 lipca, to naprawdę naprawdę polecam! Od godziny 23 paryska Żelazna Dama będzie obiektem projekcji świetlnych, które będzie można oglądać na żywo z Trocadero, albo w internecie od godziny 23:40 pod adresem 31decembreaparis.com. Oprócz pokazu na Wieży Eiffla, organizatorzy obiecali też transmisje z bali Sylwestrowych w kilku słynnych lokalach paryskich, w tym Moulin Rouge, La Bellevilleoise i La Favela Chic. Mały przedsmak tego, co zobaczycie poniżej:

posted: Paryż, Wydarzenia

27 comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.