Kalendarz paryski – część druga, orientalna

orient-victor-hugoInspiracją do tej „nadprogramowej” części kalendarza paryskiego jest zbliżający się wielkimi krokami niespodziankowo-urodzinowy wyjazd do Stambułu, o którym dowiedziałam się wczoraj (mówię tu o samym wyjeździe, bo o Stambule już coś tam kiedyś słyszałam ;-)) i którym jestem niesamowicie podekscytowana!

Moim odruchem warunkowym na nowy cel podróży jest zaopatrzenie się w odpowiednią literaturę – tutaj akurat nie miałam problemu, bo Stambuł chodził za mną od pewnego czasu, a na półce jakby specjalnie na tę okazję czekały grzecznie „Oko świata” Maxa Cegielskiego oraz „Stambuł” Orhana Pamuka.

orient-hermes-3Dodatkowo miło mi się zrobiło kiedy przeglądając wczoraj ofertę kulturalną na najbliższe dni, odkryłam, że w Paryżu odbywają się obecnie dwie wystawy z Orientem w tytule, które mogą okazać się świetnym przygotowaniem wizualno-klimatycznym do wyjazdu. Pierwsza z nich to Les Orientales w Maison Victor Hugo. „Les Orientales” to tytuł tomiku wierszy francuskiego pisarza wydany w 1829 roku. Wizja Orientu wyłaniająca się z kart tej książki stała inspiracją dla romantycznych artystów epoki, takich jak Géricault, Girodet, a później Boulanger i Delacroix, których prace możemy obejrzeć na wystawie. Orient (tym mianem określano kraje takie jak kreślano Grecja, Turcja, Liban, Syria, Palestyna i Egipt) był przecież swoistą dziewiętnastowieczną obsesją europejskich artystów.

Museum-ParisOczywiście XIX-wieczne przedstawianie Orientu spotkało się w naszych czasach z krytyką jako nasiąknięte protekcjonalizmem, imperializmem i rasizmem (co pięknie zademonstrował Edward W. Said w swojej książce „Orientalizm”) – według mnie jednak ta kontrowersja to kolejny argument za tym, by wystawę obejrzeć na własne oczy. Ekspozycja w Maison Hugo skupia się na przedstawieniu wpływu poetów i pisarzy-podróżników na innych artystów epoki romantyzmu – kuratorzy zebrali ponad sto obrazów, rzeźb i rysunków ilustrujących te powiązania i inspiracje. Wystawa potrwa do 4 lipca.

Institut-du-Monde-Arabe-hermesDruga orientalna wystawa ma nieco inny charakter, choć również skupia się na bardzo tradycyjnej, romantycznej wizji krainy przepychu, rozkoszy zmysłowych i egzotyki – tym razem w interpretacji współczesnych projektantów produktów luksusowych. Mowa tu o Orient-Hermès w Institute du Monde Arabe. Ta wystawa to wizja Orientu według Leïla Menchari, projektantki tunezyjskiego pochodzenia, która od 1978 projektowała witryny paryskiego butiku Hermèsa. W Instytucie Świata Arabskiego możemy obejrzeć osiem imponujących kompozycji artystki, inspirowanych licznymi podróżami oraz dzieciństwem spędzonym w Tunezji. Połączenie orientalnej estetyki przepychu, feeri barw i egzotyki z luksusem kultowej francuskiej marki to prawdziwa uczta dla zmysłów – zresztą, zobaczcie sami. Wystawa potrwa do 6 czerwca.

posted: Moda, Paryż, Wystawy

10 comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.