Muzyczny tydzień w Paryżu

Najbliższy tydzień w Paryżu będzie rozbrzmiewał muzyką w różnych stylach i formach.

fete-de-la-musique-picardie-150610 Zaczynam oczywiście od poniedziałkowej Fete de la Musique (21 czerwca). Co roku w czerwcu Paryż zamienia się na jeden dzień w Miasto Muzyki – gra się wszędzie (w klubach, na stadionach, na skwerach, w parkach, na ulicach), gra się wszystko (jazz, rock, world music, muzykę klasyczną, piosenkę francuską, soul) i gra się praktycznie o każdej porze. W tym roku jednak w tym całym bogactwie stylów, lokalizacji i lokali, wprowadzono jedno ograniczenie: gra się wyjątkowo kobieco. 29-ta edycja Fete de la Musique celebruje bowiem muzykę kobiet (musique au féminin) i przeglądając program przewidzianych na poniedziałek koncertów, nie da się tej feministycznej tendencji nie zauważyć. Nie będę nawet próbowała streścić programu tegorocznej imprezy, kto ciekaw niech zajrzy tutaj i złapie się za głowę widząc 67 stron (!) paryskiego programu. A jak już ochłonie, niech sobie coś ciekawego wybierze – albo po prostu powłóczy się w poniedziałek po Paryżu i da się skusić kobiecym dźwiękom stolicy.

paris-jazz-festival-Dla tych, których nadmiar wyboru paraliżuje, proponuję o wiele spokojniejszy i ciut bardziej koneserski Paris Jazz Festival w Parc Floral. Nie dość, że jeden gatunek muzyki (jazz), nie dość, że w jednym miejscu (Parc Floral, jeden z piękniejszych paryskich parków), to jeszcze ograniczony czasowo (koncerty tylko w weekendy po południu). Sama zajrzałam na imprezę w zeszłą niedzielę, kiedy to na scenie przy palmiarni publiczności do pikników przygrywał nasz polski Jan Garbarek. I choć przyznaję, że fanką jazzu nie jestem, to koncert w pięknym otoczeniu, przy (wyjątkowo w zeszłą niedzielę) pięknej pogodzie i w pięknej cenie 5 euro zaliczyłam do wydarzeń udanych i potencjalnie do powtórki, zwłaszcza w wersji piknikowej. Festiwal potrwa do 1 sierpnia, o tym, jacy artyści zawitają do Parc Floral w paryskim Bois des Vincennes w kolejne weekendy, przeczytacie tutaj.

A na koniec z zupełnie innej beczki, trochę przewrotnie i popkulturowo: festiwal Paris Hip Hop – 2 tygodnie hip-hopowego szaleństwa (od 22 czerwca do 4 lipca). 300 artystów, 15 wydarzeń (koncerty, imprezy taneczne, wystawy street art i graffitti, konferencje i debaty) i duuużo słów – osobiście mam dziwną słabość do hip-hopu w języku Moliera, ale nie jestem na tyle undergroundowa i – jak to mawiają Francuzi – branchée, żeby Wam tu o występujących na festiwalu artystach ekspercko opowiadać – niech zatem chłopcy przedstawią się sami:

posted: Muzyka, Paryż, Wydarzenia

6 comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.