Letnie imprezy pod chmurką

cine-plein-air-villetteW Paryżu popsuła się pogoda, a to oznacza, że nadszedł czas letnich imprez pod gołym niebem… Dla mnie osobiście liczy się przede wszystkim Cinema au plein air w Parku de la Villette – miesiąc darmowych seansów filmowych w moim ulubionym parku, a co najważniejsze odpowiednio blisko domu, więc zawsze można szybko uciec przed deszczem ;-) W zeszłym roku pierwszy seans, na który się wybrałam został odwołany właśnie z powodu pogody – choć paru nieustraszonych piratów (mieli być wyświetlani „Piraci z Karaibów”, wiele osób pojawiło się więc w całym pirackim rynsztunku) kontynuowało dzielnie imprezę pod Grande Halle de la Villette do późnej nocy :-) Ciekawe jak będzie dzisiaj, póki co prognoza pogody i chmury za oknem wskazują na to, że tradycji może stać się zadość…

W tym roku festiwal świętuje swoje dwudziestolecie, temat przewodni (Avoir 20 Ans) został więc odpowiednio dobrany – pokazywane są filmy z dwudziestolatkami (lub bardziej ogólnie – młodymi ludźmi) w roli głównej. Organizatorzy skomponowali repertuar bardzo przekrojowo – zobaczymy utwory z całego świata, począwszy od tych kręconych jeszcze w latach 50-tych ubiegłego wieku (jak chociażby inaugurujący przegląd „Dziki” László Benedeka z młodym i pięknym Marlonem Brando) po produkcje całkiem świeże („Vicky Cristina Barcelona” Allena, rumuński „4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni”, „Persepolis” Satrapi czy mój ulubiony „Juno”). W programie znajduje się parę prawdziwych klasyków światowego kina („Absolwent” Mike’a Nicholsa, „Mechaniczna pomarańcza” Kubricka), zobaczymy filmy Felliniego, Jarmuscha, Formana, Takeshi Kitano, Gusa Van Santa, Cedrica Klapischa i wielu innych. W tym roku projekcje niektórych filmów (głównie te weekendowe) będą poprzedzone krótkometrażowymi etudiami „w temacie”. Cały program znajdziecie tutaj. Projekcje rozpoczynają się codziennie po zapadnięciu zmierzchu (około 21.30-22.00), oprócz poniedziałków. Kocyk (lub leżaki, które można wypożyczyć na miejscu), zestaw piknikowy, jedzonko, wino i/lub szampan, a czasem i parasolka nieobowiązkowe, choć mocno zalecane. Festiwal potrwa do 22 sierpnia.

Dla tych, którzy wolą moknąć w ten weekend bliżej centrum polecam koncert Leszka Móżdżera, który w ramach festiwalu „Chopin au Jardin du Luxembourg” jutro o 17.00 zagra jazzowe interpretacje dzieł mistrza w Ogrodzie Luksemburskim właśnie. Tydzień później w tym samym miejscu o tej samej porze będzie można posłuchać Piotra Palecznego i Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej. Więcej o festiwalu na stronie www.institutepolonais.fr.

A w przyszłym tygodniu rusza kolejna edycja Paris Plage oraz liczne imprezy towarzyszące – miejmy nadzieję, że pogoda się do tego czasu zreflektuje… i że będzie pod chmurką, a nie pod deszczową chmurą!

posted: Film, Muzyka, Paryż, Za darmo

2 comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.