Kalendarz paryski (oh la la!)

Jeśli jesteście w ten weekend Paryżu, a nie macie jeszcze skonkretyzowanych planów, szybka propozycja zarówno na sobotni i niedzielny dzień, jak i noc.

photoZacznę od przypomnienia, że od czwartku w Caroussel de Louvre trwa wielkie święto fotografii, czyli targi Paris Photo 2010. Paris Photo to międzynarodowa wystawa najlepszych fotografii z ponad 100 galerii oraz konkursy dla młodych fotografów i mnóstwo imprez towarzyszących. Impreza odbywa się co roku w Caroussel de Louvre, gdzie przez cztery dni przewijają się tłumy miłośników fotografii. W tym roku dodatkową atrakcją dla odwiedzających z Polski, może być to, że wystawa koncentruje się na artystach z Europy Centralnej, a konkretnie z Czech, Słowenii, Słowacji, Węgier, no i Polski. Jeśli więc owe tłumy zwiedzających was nie przerażają, możecie zobaczyć najlepsze w tym roku zdjęcia młodych i starych talentów jeszcze do jutra do godz. 19.00. Więcej informacji praktycznych tutaj.

mois-de-la-photoTegoroczna edycja Paris Photo zbiega się w czasie z Mois de la Photo, czyli Miesiącem Fotografii, który odbywa się w Paryżu co dwa lata w listopadzie. Na ten miesiąc stolica Francji staje się światową stolicą fotografii, z wystawami, imprezami, odczytami i prezentacjami w muzeach, galeriach i instytucjach kulturalnych w prawie każdej dzielnicy. Tegoroczna edycja jest jubileuszową 30-stą, a jej punktem centralnym jest wystawa w Maison Européenne de la Photographie, który prezentuje najlepsze fotografie w swoich zbiorach. Więcej na temat listopadowych wystaw fotograficznych przeczytacie tutaj, możecie również ściągnąć całościowy program imprez odbywających się w ramach paryskiego Miesiąca Fotografii.

feteZakładając, że nawet po odwiedzeniu wystawy Paris Photo 2010 pod Luwrem nie będziecie mieli dość Paryżan w ilościach zbiorowych, mam dla was propozycję na dzisiejszy i jutrzejszy wieczór, a nawet noc, bo impreza owa zaplanowana jest do samego rana. Mowa o Les Nuits Capitales, cyklu nocnych imprez w stolicy Francji, które zaczęły się wprawdzie już w środę, ale w ten weekend właśnie osiągną punkt kulminacyjny. W inicjatywie bierze udział 50 lokali i 500 artystów grających wszystkie gatunki muzyczne, od rocka, popu, jazzu poprzez hip-hop i techno – i zaznaczam, że nie chodzi tu li i wyłącznie o pięć nocy zorganizowanej balangi, ale o ratowanie życia nocnego Paryża. Nad tym, że nocne życie w stolicy Francji zamiera, zwłaszcza w porównaniu z takimi europejskimi stolicami jak Berlin czy Londyn, lamentuje się tutaj już od dawna, a artykuły opłakujące brak tłumnych szaleństw w klubach ukazują się nawet w tak szanownych gazetach, jak Le Figaro. Les Nuits Capitales mają więc za zadanie to nocne życie podratować i nakłonić Paryżan zarówno młodych i starych do tańców, hulanek i swawoli ;-) Jako że jednym z głównych czynników podawanych za przyczynę tego „klubowego kryzysu” są zbyt wysokie ceny, większość imprez organizowanych w ramach tej inicjatywy jest darmowa lub (jak na realia paryskie!) pół-darmowa. By przyłączyć się do zabawy, wystarczy specjalna przepustka, którą otrzymacie po zarejestrowaniu się tutaj. Dla tych, którzy niekoniecznie mają ochotę na bycie dzikim „party animal” w ten weekend, przydatna może być informacja, że Les Nuits Capitales to nie tylko imprezy klubowe do białego rana, ale również specjalne nocne spacery po mało znanym i odwiedzanym Paryżu, które brzmią dość ciekawie. Cokolwiek wybierzecie – miłego weekendu!

posted: Kultura, Paryż, Wydarzenia, Wystawy

3 comments

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.