Polecane

Serwis Radia France International po polsku
Polska sekcja strony Radio France International, a na niej mnóstwo wiadomości, przegląd prasy francuskiej, ekonomia, kultura, sport, muzyka i sporo ciekawych artykułów na temat Paryża i Francji w dziale Zapraszamy do Francji (szczególnie polecam teksty z serii „Notatnik Paryski” Marka Brzezińskiego).

Gadabout Paris
Wszystkim, którzy znają angielski gorąco polecam Gadabout Paris – rewelacyjną bazę artykułów, podcastów i recenzji na temat alternatywnych i niekonwencjonalnych miejsc do zobaczenia i ciekawych atrakcji „alterturystycznych” w Paryżu.

Chocolate & Zucchini
Rekomendacja dla tych, którzy lubią dobrze zjeść, a którym Francja kojarzy sie głównie z wyrafinowaną kuchnią. Chocolate & Zucchini to blog prowadzony przez 29-letnia Francuzkę, Clotilde Dusoulier (czyli po naszemu Klotyldę:-)). Strona ta jest zaliczana do jednych z najbardziej kultowych blogów kulinarnych na świecie. Klotylda zamieszcza na nim przepisy na oryginalne dania, poleca ciekawe paryskie sklepy, restauracje i targi, opisuje lokalne specjały, a nawet uczy francuskiego (patrz seria Edible Idioms, czyli idiomy francuskie związane z jedzeniem). Strona prowadzona jest w dwóch wersjach językowych – angielskiej i francuskiej.

Deezer
To moja ulubiona strona z muzyką francuską (i nie tylko francuską) – potrafię wsiąknąć tu na dobrych parę godzin, wyszukując nieznanych artystów i odkrywając playlisty bardziej koneserskich ode mnie użytkowników. Dla zagubionych w czeluściach strony dobrym na początek rozwiązaniem może być wypróbowanie jednej ze stacji radiowych z premiksami utworów z wybranego gatunku – jeśli natomiast mielibyście ochotę zafundować sobie klimaty stuprocentowo francuskie, możecie zacząć od Deezerowego radia Variété Française.

ArtSlant Paris
Paryska sekcja portalu poświęconego najciekawszym wystawom i wydarzeniom z dziedziny sztuki współczesnej na świecie. Jeśli interesuje was coś więcej niż „odbębnienie” wystaw w największych i najsłynniejszych muzeach, jeśli chcielibyście odkryć podczas swoich spacerów po Paryżu mniej znane, awangardowe miejsca (jak chociażby liczne niezależne galerie w Marais), wystawiające ciekawych artystów, koniecznie zajrzyjcie na ArtSlant przed ruszeniem w miasto – znajdziecie tam najbardziej aktualne informacje, recenzje i rekomendacje.

The Paris Review
I na koniec coś dla moli książkowych czytających też po angielsku – strona kultowego magazynu literackiego The Paris Review, gdzie znaleźć można między innymi wywiady z pisarzami takiego kalibru jak William Faulkner, Vladimir Nabokov, Truman Capote i Umberto Eco, jak i na przykład posłuchać opowiadania Paula Austera.